Co se dnes nosí?

Takovou otázku byste možná čekali spíše v nějakém módním magazínu, ale pravdou zůstává, že právě módní trendy, a často i protichůdné, se nevyhýbají ani oblasti bydlení. Způsob vybavovaní a řešení obytného interiéru se na jednu stranu řídí logickými pravidly a je tedy korigován ergonomickými parametry, ale pokud jde o to, jak vypadá a zdali je tedy lepší třeba barva modrá nebo červená, tak pak je velmi nestálý, asi jako aprílové počasí.

111542-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

I tak se ale dá mluvit o nějaké konstantě, tedy o něčem, co je svým způsobem stálé a co se bez ohledu na módu jednoduše nemění. Máme teď přirozeně na mysli konstantu v rámci moderního bydlení, bydlení 20 a 21 století, tedy do značné míry bydlení městské, svým způsobem hektické a v podstatě malometrážní. Současný život má navíc mnohem vyšší tempo a to, na co jsme si museli dříve počkat pět let, tak na to nám dnes stačí pět minut. A tak je dnešní, tedy v pravém slova smyslu „moderní“ bydlení určené zejména snahou po funkčnosti a zdravotní nezávadnosti a snaží se tedy zdraví nejen chránit, ale zároveň jej podporovat a být mu aktivně prospěšný.

Na otázku: co se dnes nosí ? se tedy odpovídá: nosí se to, co je zdravé, potažmo příjemné a pohodlné.

Ale nejde jen o to, jak interiér a jím vybavený nábytek funguje a jak se snáší s fyziognomií člověka, ale přirozeně že nás také zajímá to, jak vypadá. V tom ale neexistuje žádná shoda a nikdo dnes už dávno není a ani nemůže být schopen odpovědět na otázku, jak vypadá nábytek a nebo celý interiér, který je „in“. Jednodušší bude říct, jaký interiér „in“ není a je to vlastně velni jednoduché: „in“ není romantický interiér plný deček a staromódních, byť nových doplňků a dlouhých těžkých závěsů, které jsou ideálním prostředním pro ukládání prachu a jiných nečistit či alergenů. Stejně tak „in“ není např. selský interiér. Všechno ostatní je tzv. dovoleno.

A velmi často se „nosí“  retro šedesátých let, stejně jako poměrně stále moderní „minimalistický“ a nebo zkrátka subtilní, jednoduchý a neokázale „krásný“ interiér či nábytek zbavený veškerých zbytečných ozdob a ornamentů. Stejně tak se „nosí“ např. silně barevný interiér a rozhodně platí, že zvýšení pozornosti se těší multifunkční nábytek, nábytek, který si člověk může modifikovat podle prostorové dispozice vlastního bytu.

František Dvořák
Foto archiv autora

11.1.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist