Co s prostorem kolem schodiště

I když máte doma schodiště malé a úzké, to ještě neznamená, že ho nemůžete mít pěkně vyzdobené. Schodiště v domě si zaslouží vaši pozornost stejně, jako kterákoli jiná část vašeho domu. Dnes vám přinášíme tipy na to, jak si vyzdobit prostor okolo schodiště anebo dokonce jak zkrášlit přímo schodiště samotné.

122022-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: archiv redakce

Akrylové barvy můžete použít přímo na výmalbu schodiště samotného anebo jednotlivých schodů, a to v různých barvách. Schody mohou mít sice klasickou dřevěnou anebo bílou podobu, proč si je ale nenatřít třeba na modro, když to bude ladit s interiérem místnosti. Stejně tak dobře bude vypadat i vhodně zvolený koberec, který natáhnete přes dřevěné schody. Je však z bezpečnostních důvodů nutné, aby na každém ze schodů byl speciálním způsobem uchycen proti uklouznutí.

Nad odpočívadlo schodiště si můžete zavěsit cokoli, co podtrhne ráz vašeho domu anebo jeho umístění. Proč by tam třeba nemohly viset staré dřevěné lopaty na sníh, které se kdysi používaly ve Švédsku.

Ač je to možná pro mnohé z vás překvapivé, ve schodišti je možné zřídit důmyslnou schovávačku například na drobnosti, dětské společenské hry, svíčky, nevyužité prádlo anebo sezónní obuv.

Otevřený půdorys schodiště může přinést vašemu domovu široký výhled například směrem k blízké jídelně anebo obývacímu pokoji.

Šťastní majitelé malířských uměleckých kousků si mohou vyzdobit okolí schodiště svou sbírkou obrazů. Nimrodi zase jistě rádi na zdi vystaví svoje trofeje. Pokud nejste příznivci starých uměleckých děl ani loveckých trofejí, využijte například starou knihu a recyklujte ji netradičním způsobem. Fotky, nebo obrázky dejte zapaspartovat a zarámovat a vystavte je na zdi podél schodiště. Nezapomeňte zvolit nějaký jednotící prvek. Velmi pěkně mohou ozvláštnit schodiště i vaše osobní umělecké výtvory. Máte-li tvůrčí nadání, směle do toho. Vyrobte si vlastní obrázky a zavěste je na jednotlivé schody z boční strany.

Pokud se schodiště nachází v blízkosti vstupního prostoru do domu, je dobré dbát na otevřený design, prostor by měl působit světlým a přívětivým dojmem, aby návštěvy vstupovaly do domu s příjemným pocitem. Ideální je, pokud můžete v tomto místě nainstalovat zvlášť originální lustr, který zároveň osvětlí vstupní prostoryschodiště.

Sladili jste interiér svého bytu spíše v rustikálním provedení, pak vás může inspirovat tip, na kterém vidíte u vstupního schodiště kmen stromu, sloužící jako věšák na svrchní ošacení. Vše působí přirozeně a věšák je praktický a pohodlný.

Běháte-li stále po schodišti nahoru a dolů, označte si jednotlivé schody čísly, jednoduše pak spočítáte, kolik energie a času vás celodenní trénink na schodech stál.

Na odpočívadle blízko schodiště vedoucího do podkroví si můžete zřídit takové malé muzeum starožitností. Vystavte si na desce cokoli z předmětů, které máte rádi, z předmětů, co jste si uchovali z dětství anebo koupili na tržištích při návštěvách cizích zemí o své dovolené.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: countryliving.com, telegraph.co.uk

2.8.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist