Co musíte vědět, než začnete stavět?

Chystáte se stavět? Obáváte se papírování, které vás před samotným začátkem stavby čeká? Pravda, není ho málo, ale docela jistě jej zvládnete. Pojďte se spolu s námi podívat na to, co vás čeká…

122571-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pokud teprve plánujete koupit pro stavbu pozemek, pak se vždy ujistěte, že je v územním plánu veden jako stavební. Ideálně se zastavte na místním stavebním úřadě a zjistěte si, jaké jsou plány i s okolní krajinou, abyste nebyli nemile překvapeni výstavbou městského okruhu nebo industriální zóny plné továren.

Na úřad budete muset vyrazit i před započetím samotné stavby. Tam musíte zažádat o povolení stavby. Stavební úřad po předložení projektové dokumentace rozhodne, zda je nutné vydávat stavební povolení nebo postačí ohlášení. Ohlášení je možné u staveb určených pro bydlení a rekreaci do 150m2 zastavěné plochy, s jedním podzemním podlažím do hloubky 3m a nejvýše se dvěma nadzemními podlažími. Podstatné je také, že dům nesmí mít požadavky na novou infrastrukturu a musí stát v zastavěném území. Před tím, než vám úřad ohlášení odsouhlasí, musíte doložit písemný souhlas od sousedů, že s výstavbou souhlasí a také platnou projektovou dokumentaci včetně energetické náročnosti budovy. Předložit budete muset také výpis z katastru nemovitostí, který dokládá, že jste vlastníky pozemku, na němž hodláte stavět. Dále celou řadu souhlasů od orgánů státní správy, správců místních sítí, jako jsou vodohospodáři či kanalizace a elektřina. U některých staveb je nutné předkládat také souhlas památkového úřadu.


Ohlášení stavby by vás nemělo stát vůbec nic a úřad má na vyřízení ze zákona lhůtu čtyřiceti dnů. Stavbu můžete provádět svépomocí, ovšem s odborným stavebním dozorem, jehož kvalifikaci budete muset doložit, nebo si můžete nechat stavbu realizovat stavební firmou, což je, pravda, poněkud dražší, ale stavební firma za vás vyřídí všechny potřebné formality a navíc mívají zdarma v ceně stavby i projektovou dokumentaci, která vás jinak vyjde od třiceti do šedesáti tisíc korun. Po skončení stavby je nutné ohlášení stavebnímu úřadu.

Ohlášení vám postačí také u staveb do 25m2 zastavěné plochy a do 5 metrů výšky s jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3m, ale také u větrných elektráren do výšky deseti metrů nebo podzemních staveb pro nebytové účely. Pokud byste se snad rozhodli ohlášení neprovést, pak vězte, že vám hrozí pokuta až dvě stě tisíc korun.

U ostatních staveb, které tyto požadavky nesplňují, budete potřebovat vyřídit stavební povolení. Stanete se tak účastníky územního řízení a z něho pak budete muset získat územní rozhodnutí. Spolu s vámi se účastníky řízení stávají také sousedé a místně příslušný stavební úřad. Kromě projektové dokumentace včetně energetické náročnosti budovy budete muset předložit ještě celou řadu povolení v závislosti na místě, kde žijete. Administrativa, která je se stavebním povolením spojená je velmi zdlouhavá a samotný stavební úřad má na jeho vydání po předložení všech požadovaných povolení a souhlasů celých šedesát dní. U staveb, které vyžadují stavební povolení, mějte na paměti, že je lze realizovat pouze stavební firmou a při stavbě bez něj se připravte na pokutu až jeden milion korun. Stavební povolení budete potřebovat například při kompletní rekonstrukci domu, kde budete provádět výměnu oken, rozvodů elektřiny i vody, posuny příček apod. Stavební povolení budete potřebovat u nástavby nebo přístavby k domu, nebo u půdní vestavby, při níž dochází k zásahu do nosných částí. Poplatek za jeho vydání je tři sta korun.

Petra Martišková
Foto: north-cyprus-properties.com, shorttermmissiontrips.wordpress.com, epicdolls.com, blog.porterdavis.com.au, telegraph.co.uk, thejoyfulorganizer.com

11.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist