Co je to zdravé spaní? Zkuste orientální inspiraci

Na tuto otázku umí na první pohled odpovědět většina z nás: zdravé spaní jsou v prvé řadě tzv. zdravotní matrace, zdravotní polštáře a lamelové rošty. Ano, taková odpověď je správná, ale jen částečně. Ale co spánková hygiena a nebo např. alergie a roztoči? Orientální inspirace mohou být nejen inspirativní, ale také poučné. Zkuste to

125402-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Spánkové hygieně jsme se věnovali ZDE a nemá smysl se k ní tedy vracet. Důležité ale je připomenout si, že zdravé spaní nám nezaručí žádné produkty typu zdravotních matrací či lamelových roštů, ale musíme v prvé řadě začít dbát o místo, ve kterém usínáme, kde spíme a kde se pak probouzíme. V současné době se popularitě těší Feng shui, které může být pro tuzemského uživatele v mnohém inspirativní, stejně jako celá řada jiných orientálních způsobů nahlížení na uspořádání každodenního života. Platí to i v případě onoho zdravého spaní.

Zde je pár jednoduchých pravidel

Místnost, kde spíme, tedy ložnice, by měla být jednoduchá a prostá.

Ideálním doplňkem jsou květiny, ať už řezané, volně položené nebo ve váze, či pokojové rostliny.

Právě při vybavování ložnice bychom se měli řídit jakým si instinktem střídmosti a držet se zásady, že méně bývá více.

Zkuste eliminovat množství doplňků a platí to zejména o textiliích typu dečky, těžké dvojité závěsy, běhouny, koberce a gobelíny.

Rozhodně nedělejte z ložnice skladiště. Je naším nešvarem dát do této místnosti všechno to, co se nám jinam nevejde. Prostory pod postelí mohou klidně zůstat prázdné.

Eliminování počtu nábytku a různých jiných předmětů se vztahuje i na takové věci, jako jsou knihy, respektive rozsáhlé knihovny, poličky na stěnách plné knih atd.

Jaké to má praktické důsledky?

Eliminace textilií vč. textilních podlahových krytin jsou účinnou obranou proti prachu a alergenům typu roztočů, kteří v textiliích žijí. Jednoduchá dřevěná podlaha se na rozdíl od koberce dá snadno setřít vlhkým hadrem a prostor zůstává čistý.

Co platí o textiliích, platí také o knihách. I ty jsou zdrojem prachu a někdy přímo jeho skladištěm.

A nezaplněná, volná, prostá ložnice se jednoduše velmi snadno udržuje v čistotě, ve vzduchu se nevznáší prach zvířený manipulací s předměty, které bereme do ruky tzv. jednou za uherský rok a takové prostředí se pak v projeví ve vyšší kvalitě našeho spánku.

Red.
foto archiv redakce

3.6.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist