CO je to HEPA filtr?

Velmi často se stává, že výrobci ve snaze získat zákazníka používání pro své výrobky různé názvy, které pak vytváří dojem kvality, serióznosti atd. Obchodníci tak zneužívají jednak zavedených pojmů a také důvěřivosti i neinformovanosti zákazníků. A víte přesně, co je to HEPA filtr? Víte, že byl původně vyvinut pro NASA? Kupujete vysavač?

HEPA filtr  dostal svůj název prostřednictvím zkratky sousloví High Efficiency Particularte Air, čili volně přeloženo je HEPA filtr nástroj na  „vysoce efektivně vyčištěný vzduch“. HEPA filtry byly původně určeny pro astronauty, které chránily před nebezpečnými mikročásticemi a stejně jako u jiných technologií se pak i HEPA filtry dostaly do sužby běžným lidem. A princip?

Princip HEPA filtrů je velmi jednoduchý. Stačí si představit např. prostěradlo, které složíme překládáním do velikosti krabičky zápalek. Krabička zápalek má plochu cca 4 cm čtvereční, zatímco prostěradlo přibližně 6 metrů čtverečních. A právě velká čistící plocha filtru zhuštěná do malého a velmi těžko prostupného prostoru krabičky zápalek, je principem a nástrojem na efektivní filtrování vzduchu technologií HEPA. Zkuste se nadechnout přes prostěradlo, není to žádný problém a pak jej překládáním složte do malé plochy a zkuste to ještě jednou. Půjde to opravdu ztuha. A HEPA filtr pracuje s mnohem méně prostupnou tkaninou či látkou, než je prostěradlo a tak zachytí opravdu takřka veškeré nečistoty a pustí ven takřka pouze molekuly čistého vzduchu.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Konkrétně

HEPA filtry se dávají do vysavačů jako filtry koncové, které čistí ten vzduch, které vysavač vyfukuje zpět do místnosti. Podobně jako krémy na opalování, i HEPA filtry mají stupnice své účinnosti. Číslo Hepa filtru, tzv. třída, může být 10 až 17, přičemž nejběžnější u dobrých vysavačů jsou třídy 12 a 13. Účinnost HEPA filtru č.13 (č. 13 mají všechny kvalitnější vysavače) při filtraci vzduchu je 99,97%, nebo-li z každých 10.000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen 3 částice.

Na trhu jsou v zásadě dva typy HEPA filtrů. Jednak omyvatelné a pak ty pevné, které se musí zdánlivě častěji měnit. Omyvatelné se omýváním mohou poškodit, což neznamená, že se v nich objeví okem viditelná trhlina. Uvědomme si, že se pohybuje v řádech mikrometrů. Z hlediska účinnosti se odborníci přiklánějí spíše k pevným filtrům.

A pozor!

Věnujte pozornost upevnění filtru ve vysavači. Jakákoliv netěsnost upevnění filtru v tělese vysavače anuluje účinnost filtru, kolem kterého vlivem netěsnosti upevnění proudí vzduch ven do místnosti.

A tip?

Zkuste Miele S 4212, který je nástupcem Miele S4211 a ten vyhrál v D-testu 10/2007 mezi 23 vysavači – měl nejlepší výsledky v zadžování prachu. S 4212 stojí podle prodejce cca 5 600Kč.

Red.
Foto archiv redakce

10.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist