Co je pro vás klasika?

Máte raději klasický interiér než moderní? A co to vlastně pro vás ta „klasika“ znamená a proč ji máte rádi? Přemýšleli jste o tom někdy?

126443-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Lidé si neradi zvykají na nové věci, ale když už je pak jednou přijmou za své, pak se jim znovu nechce měnit. Jinak řečeno, jedním z charakteristických znaků běžného člověka je vlastně jeho neochota k jakékoliv změně a to zkrátka proto, že podvědomě každou změnu člověk vnímá jako změnu k horšímu, a tedy jako nebezpečí. Pochopitelně, že takové závěry se nedají paušalizovat a plně zobecnit, platí jen na určité oblasti lidského jednání, ale své opodstatnění mají a jejich existence se dá velmi hezky sledovat třeba právě v případě zařizování si bydlení. Tam je člověk často velmi konzervativní. A co vy?

Proč máte rádi „klasiku“ ?

Tradičně orientovaný zákazník se většinou vymezuje vůči moderním trendům v bydlení v tom smyslu, že mu zkrátka dnešní věci připadají odosobněné a nebo studené. A tak raději sáhne po ověřené a vlídné klasice, která v něm vzbuzuje klid a pocit jistoty. Přemýšleli jste někdy o tom, proč máte rádi klasiku? Kde se tento váš estetický názor vlastně vzal a kdy se objevil?

Velká fotogalerie moderních interiérů

Podle většiny studií je náklonnost k tradici výsledkem jakého si pocitu ohrožení. Moderní věci jsou takové, které nejsou ověřené a teprve se do praxe zavádí a teprve až praxe pak ukáže, jestli jsou vlastně schopné sloužit. A tradičně orientovaný člověk nechce být – lidově řečeno – oním pokusným králíkem a raději se rozhodne pro něco již otestovaného, pro něco, co tu už bylo a osvědčilo se.

Drtivá většina věcí a tedy i nábytku pocházející např. původně z „klasiky“ třicátých let, byla ve své době pro mnohé tradičně orientované lidi zcela nepřijatelná. Jakmile ale prošly časem, dostaly patinu, obstály ve zkoušce, tak byly přijati, dostalo je jim označení „klasika“ a otevřely se jim dveře do tradičně pojímaných interiérů.

Red.
Foto: Nobis

15.4.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist