Co drží teplo domova? Barvy!

Letošní podzim je nebývale teplý, říkáme, a nijak nám nevadí, že to opakujeme už několikátý rok. To ale neznamená, že k večeru nezačne být lezavo, že neubývá světlo a že netoužíme po teple jako takovém.

Řiďte se sezonou

Jakmile začneme přemýšlet o tom, jak zateplit domov, nejčastěji se obracíme ze všeho nejdřív k textilu. Není to chyba, naopak. Textil skutečně dotváří náš domov, umí ho obarvit, zútulnit projasnit i utlumit – prostě to, co zrovna v té chvíli potřebujeme. I pro tyto jeho vlastnosti bychom měli mít v zásobě jiný textil pro teplou sezonu a jiný pro období chladu. V létě nás může jasná oranžová a letní červeň vysávat, příjemné chladivé modré a bělavé v zimě zebou.

Pro období, kdy končí podzim s barevným hýřením a slunce utíká do vyhřáté postele každým dnem o něco dřív, bychom si co nejdéle měli podržet barvy, kterými malovalo indiánské léto, probarvující postupně listy do neuvěřitelných tónů. Všechny teplé odstíny žluté, rezavé, červené, vínové hřejí, mají v sobě přece barvy ohně, nesou energii.

Neměly by proto v našem bytě chybět, ať už v podobě bytového či ložního textilu, solitérního nábytku, doplňků, jako jsou obrazy, fotografie, sklo, keramika, porcelán. Současná trendová vlna, která barví nábytek a vnáší do bydlení nové tóny, je pro tento účel víc než vyhovující. Můžete si pořídit jedno nové solitérní křeslo v teplém odstínu žlutě nebo tím zlatavým, případně vínovým tónem potáhnout obstarožní pohovku. Laciněji přijde pěkná keramická oranžová mísa a nějaké vybarvené povlečení, které v létě nepoužíváte, protože máte kolem sebe dost jiných barev a živých květin.

Ano, jsou tu vzory

I ty hrají docela důležitou roli. Jakmile stromy vysvleče vítr a déšť do hola, rádi se podíváme na pěkný dekor listí, připomínající zelenější časy – ostatně zelená barva, která pro podzim charakteristická není, by v interiéru aspoň doplňkově určitě chybět neměla – je zvěstí, že světlo a jaro a všechno to ostatní zase přijde.

Léto nám samozřejmě nejvíc připomínají květy, nasaďme si jich tedy trochu do postele, případně zvolme povlečení, které nese na sobě nějaké pěkné plody, také motýlci a ptáci nejsou k zahození a ten, kdo má barvy opravdu rád, může vybrat pro svoje pokrývky květů plnou náruč. Tento dekor se s železnou pravidelností objevuje rok co rok vedle všech možných – a někdy i nemožných – trendových vzorů, které pak zase vyšumí.

Květinový vzor zůstává, s tím se prostě musel smířit i jeden grafik, který strašně nechtěl do redakčního materiálu o stylovém povlečení umístit obrázek květovaných duchen, protože mu to připadalo odporné. Inu, doma je mít nemusí. A vy ještě nezapomeňte, že teplo dodává i dřevo a zlatý čaj, který skvěle chutná, když se pěkně zachumláte do plédu a rozsvítíte příjemnou lampu.

Foto: Heimtextil, Gabel., IKEA, Job, Gubi, Leonardo, Fendi, Versace, Manna

25.1.2017 5:09 | autor: Vladimíra Storchová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist