Co byste měli vědět, než si pořídíte skleněnou stěnu

Zalíbil se vám nápad oddělit si pokoj od chodby celoskleněnou stěnou? Než však začnete vybírat, kam by se vám doma hodila, je tady pár důležitých věcí, které byste měli vědět.

Sklo má kouzelnou moc prosvětlit a opticky zvětšit prostor a přitom nenásilně zapadnout do interiéru, proto je vítaným doplňkem hlavně v malých bytech. Novým trendem na poli průhledného dekoru v interiéru jsou celoskleněné stěny, které nahrazují ty klasické zděné nebo sádrokartonové. Díky nim si jednoduše rozdělíte pracovní prostor od zbytku bytu, nebo třeba pokoj od chodby.

Kam se celoskleněné stěny hodí

  • do bytů
  • do domů
  • do kanceláří
  • do recepcí
  • do prodejních výloh

Na trhu jsou k dostání stěny z průhledného čirého, nebo matného neprůhledného skla, které jsou vyráběny z bezpečnostního kaleného skla o tloušťce 10-12mm. Kalené sklo je velmi odolné proti rozbití a pokud se tak stane, nerozpadne se tisíce střepů, ale zůstane pohromadě. Náraz vytvoří na skle něco jako pavučiny. V přiloženém videu se můžete podívat, co se se sklem stane v případě nárazu.

Na oba typy stěn si můžete vybrat originální grafický motiv, který se speciální technikou vloží přímo do skla.

Skleněné stěny můžete velmi důmyslně doplnit i o posuvné nebo otočné dveře s použitím bohaté nabídky designových doplňků kování.

Jaká úskalí má instalace celoskleněných stěn

„Mnozí ani netuší, že instalaci celoskleněných stěn či příček musí mnohdy předcházet stavební úprava. Vždy je dobré se o těchto podmínkách informovat předem, ušetříte si mnohé problémy nebo dokonce zklamání,“ upozorňuje pan Petr Paksi, výkonný ředitel společnosti J.A.P., která je výrobcem skleněných stěn.

Nejčastější komplikace

  • nedostatečně pevný strop – sádrokartonové stropy nebývají dostatečně stabilní pro ukotvení celoskleněné stěny. Musí se tedy zpěvnit  ocelovou konstrukcí nebo traverzou
  • podlahové vytápění – v místě skleněné stěny nesmí být vedeno podlahové vytápění. Při ukotvování podlahy by mohlo dojít k poškození spirál
  • samozavírací dveře – jestli máte zájem o celoskleněné dveře se samozavíračem, je třeba, abyste si připravili v podlaze otvor hluboký přibližně 20 cm. Při vylívání podlahy je třeba brát toto v potaz
  • přístupová cesta – berte vždy v úvahu přístupovou cestu k místě instalace. Pokud je výška nebo šířka stavebních otvorů nebo schodiště malá a transportované sklo těmito místy nepronesete, pak je to bohužel neřešitelný stav

TIP ODBORNÍKA – POZOR NA ZAMĚŘENÍ PROSTORU

„Pokud dojde k chybnému nebo nepřesnému zaměření prostor, které chcete osadit skleněnou stěnou, je to velký problém. Kalené sklo totiž už není možné nijak přibrousit nebo velikostně upravit. Pozor – důležité není pouze stanovení výšky a šířky daného otvoru. Jde také o to, zda stěny, strop nebo podlaha nejsou křivé. Zkušený odborník spolehlivě pozná, zda se jedná pouze o drobné nerovnosti, které skryje kotvící profil, nebo jde o viditelné hrboly, u kterých je zapotřebí stavební úprava,“ upozorňuje závěrem pan Petr Paksi.

Kolik zaplatíte?

Ceny celoskleněných stěn se různí. Většina firem přistupuje ke každému zákazníkovi individálně a tvoří mu kalkulaci na míru v závislosti na množství použitého skla, typu kování a složitosti ukotvení. Vzhledem k tomu, že běžné skleněné dveře stojí 20 000 korun, může se cena za celou zeď vyšplhat i k částce 100 000 korun.

Ač jsou celoskleněné stěny velmi trendy a jak jsme již zmínili, jejich obrovskou výhodou je optické zvětšení prostoru, mají i své nevýhody. Ztrátu soukromí (neunikne vám dění  v bytě, což může mít vliv na relaxaci nebo soustředění) a propustnost hluku. V případě čiré skleněné stěny hrozí také úraz, proto vítáme nápad s grafickými motivy.

V případě, že vás zajímá, jak je to s bezpečností různých typů skel a jejich tříštění je rajská hudba pro vaše uši, podívejte se na video plné crash testů.

Sabrina Harisová
Foto: celosklenenastena.cz, pinterest.com

23.4.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist