ČNB srazila úroky, úvěry ale nezlevní

Česká národní banka v minulých dnech snížila základní úrokovou sazbu na historické minimum, a sice na 1,25 procenta. Zájemci o nízké úvěry na byt nebo nový dům budou ale i tak zklamáni. Vzhledem ke krizi se úroky z úvěrů v bankách řídí i dalšími faktory, a zatím zdaleka neklesají.

126727-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Nejnižší úroky v historii

Na čtvrtečním zasedání snížila Česká národní banka (ČNB) úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak klesla na 1,25 procenta, což je nejnižší hodnota vůbec.
Analytici se snížením úrokové sazby počítali, a to z několika důvodů. Zaprvé se zhoršuje celoroční výhled české ekonomiky a zadruhé inflace klesá rychleji, než ČNB očekávala. Navíc ekonomové upozornili, že koruna je dnes o dvě procenta silnější než na konci června, kdy se naposledy jednalo o měnové politice.

Zlevní půjčky?

Aktuální situace na trhu dává bankám prostor – ty mohou, ale nemusí zlevnit pro spotřebitele půjčky. A názory ekonomů se v tomto značně různí. Podle mnohých určuje cenu půjček trh, nikoliv ČNB.
„Máme stabilní úroky a myslím, že důvod pro snížení úroků v současné době není. Sami klienti jsou mnohem opatrnější, půjčují si méně a ani my je k úvěrům nijak netlačíme,“ sdělil HN šéf České spořitelny Gernot Mittendorfer.
Podle jiných by naopak banky mírně zlevnit mohly, zejména pokud jde o firemní úvěry. Žádné závratně nízké sumy ale rozhodně spotřebitelé čekat nemohou. V případě hypoték lze podle odborníků očekávat zlevnění o pár setin procenta. Větší šanci na snížení cen mají pak půjčky se splatností do jednoho roku.

Proč ČNB snižuje sazby?

Přestože dopady snížení základní úrokové sazby se zdají běžným občanům v praxi nepatrné, role tohoto kroku je velká. Jejím hlavním cílem totiž není ovlivňovat úroky v bankách, ale bojovat proti vysoké inflaci. Ta se však blíží k nule a centrální banka se nemusí bát podpořit její růst a tím i růst ekonomiky snížením sazeb. Kromě toho snížení úroků sice nerozhýbalo komerční úvěry, ale alespoň zajistilo, že se u nás nebude půjčovat výrazně dráž. Nižší úroky také hrají pro slabší korunu, což umožňuje vývozcům vydělat víc za prodej svého zboží v zahraničí.

Bude úroková sazba dále klesat?
Podle odhadů odborníků by se již ekonomika propadat více neměla a pro další pokles sazeb tak není důvod. Fakt, že se snižování sazeb již odzvonilo, naznačil i guvernér České národní banky Zdeněk Tůma.

Autor: Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

11.8.2009 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist