Horkovzdušné fritézy, pomocníci pro zdravé vaření

Horkovzdušné fritézy jsou ideální pomocníci v kuchyni. Jídlo připravené v horkovzdušné fritéze je určitě zdravější. V první řadě do sebe pokrmy nenasají přepálený (tedy ne nejzdravější) tuk a budou obsahovat mnohem méně kalorií. Pořizovací cena horkovzdušných fritéz je vyšší než cena klasických fritéz, avšak náklady na provoz jsou nepochybně nižší.

Horkovzdušné fritézy jsou revolucí při přípravě smažených pokrmů
Horkovzdušné fritézy jsou revolucí při přípravě smažených pokrmů (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak využít horkovzdušné fritézy?

V horkovzdušné fritéze připravíte všechny druhy mas, zeleninu i brambory. Maso je na povrchu krásně křupavé a uvnitř šťavnaté. Takto připravovaný pokrm neplave v oleji, nepřipaluje se a je rovnoměrně propečený. Smažená jídla v jejich zdravější podobě získáte použitím horkovzdušné fritézy. Navíc je to velká úspora času i energií, protože fritéza pomocí cirkulace horkého vzduchu připraví pokrm daleko rychleji než běžná trouba.

Horkovzdušné fritézy (air fryers) nabízejí kromě smažení například i funkci rozmrazování. Usmaží jídlo pomocí horkého vzduchu s minimálním množstvím oleje nebo naprosto bez něj, a připraví tak i nezdravá jídla dietněji. Díky oddělovači je možné smažit více jídel naráz. Většina výrobků má více funkcí a zvládne kromě fritování také péct, zapékat, grilovat či vařit. Snadno připraví oblíbené maso a hranolky, uvaříte v ní vajíčka, upečete zeleninu, sýry, nebo dokonce sladké buchty.

Tradiční smažené hranolky nebo řízky lze připravit i bez litrů oleje
Tradiční smažené hranolky nebo řízky lze připravit i bez litrů oleje (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Čeho si při pořizování horkovzdušné fritézy všímat?

  • objemu
  • funkce a příslušenství 
  • ceny
  • obsluhy a čištění

Mezi nevýhody patří obvykle vyšší hlučnost oproti klasické troubě a fakt, že uvnitř připravíte menší množství surovin.

Typy fritéz:

  • statické
  • dynamické

Ve statické bude třeba suroviny občas promíchávat, dynamická se o to postará za vás. Větší objem, studený povrch nebo pečicí nádoba s pojezdem – to jsou přednosti fritéz s konstrukční odolností. Silné proudění vzduchu je znakem kvalitní horkovzdušné fritézy. Většina fritéz na trhu nabízí předvolené funkce, které spustíme jedním tlačítkem – pak se jedná o chytré fritézy. Takové horkovzdušné fritézy nás ohromí aplikací se zásobou receptů, vypočítanými nutričními hodnotami i nákupním seznamem, jiné se umí spárovat s mobilním telefonem.

Horkovzdušné fritézy jsou designově zajímaví pomocníci
Horkovzdušné fritézy jsou designově zajímaví pomocníci (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Při nákupu takového kuchyňského zařízení, jakým jsou horkovzdušné fritézy, nemá smysl šetřit a kupovat levné výrobky. Levné fritézy jsou náchylné na poškození, mnohdy jim chybí některé lepší funkce (například pachový filtr nebo pojezd pro pečicí nádobu), levnější modely také často hřejí při pečení, a naopak jim chybí pachový filtr.

Velmi důležité, je, aby se horkovzdušné fritézy dobře čistily. Pokud bude možno části vložit do myčky, má taková fritéza velké plus. Výhodou je, že i levné fritézy se myjí velice snadno ve dřezu. 

Chcete se stravovat zdravě, ale neumíte si odepřít smažené pokrmy? Vsaďte na horkovzdušné fritézy
Chcete se stravovat zdravě, ale neumíte si odepřít smažené pokrmy? Vsaďte na horkovzdušné fritézy (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

S čištěním souvisí i jednoduchost údržby fritéz. U levných fritéz se překvapivě setkáváme rovněž s příslušenstvím, které je vybavené nepřilnavou povrchovou úpravou. Dražší modely nám kromě běžného příslušenství nabídnou i odkapávací mřížku na přebytečný tuk s nepřilnavým povrchem, takže bude hračka horkovzdušnou fritézu umýt. 

Horkovzdušné fritézy umí i třeba upéci chléb nebo rozmrazit maso
Horkovzdušné fritézy umí i třeba upéci chléb nebo rozmrazit maso (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Pokud se rozhodnete pro koupi horkovzdušné fritézy, musíte počítat i s tím, že chuť pokrmů je mírně jiná, protože tuk je nositel chuti, a takto připravené pokrmy nechutnají typicky smaženě, ale zdravěji. Teplovzdušné vaření není pro každého, avšak má řadu výhod, které oceníte, pokud chce jíst zdravěji, vařit čistěji nebo zda chcete v kuchyni šetřit místem.

Zdroj informací: arecenze.cz, toprecepty.cz, spotrebitelskytest.cz

Publikováno: před 2 měsíci, Autor: Martina Pilzová

Mohlo by vás dále zajímat

Stolek ze skateboardu

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Jak využít starý skateboard jako stoleček?

Jak vybrat troubu

Miloš Chadt radí hospodyňkám jakou troubu si mají pořídit a popisuje metody, jak troubu čistit

Gril na zimu

Pan Modelský představuje gril, na kterém jde grilovat i v zimě. A navíc se dá využít i jako trouba nebo udírna.

Jak si vyrobit vánoční přání

Inspirace pro výrobu vánočních přání.

Rekonstrukce koupelny za nízké náklady: využití polystyrenu

Rekonstrukce koupelny za nízké náklady: využití polystyrenu

ČTĚTE DÁLE

Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu
Pochopte sílu barev a jejich vliv na naši pohodu při tvorbě interiérového designu

Interiér

Psychologie barev vás může mnoho naučit. Každá barva totiž ovlivňuje náladu člověka, produktivitu i chování. Poradíme, jak ji využít v interiérovém designu.

Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle
Multifunkční hrátky v interiéru pro soukromí i společné chvíle

Interiér

Variabilní bydlení reflektuje dynamicky měnící se svět a nabízí způsob, jak co nejvíce trávit čas společně, přitom si nijak nepřekážet.

Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost
Gotický styl přinese do interiéru mystiku a tajuplnost

Interiér

Gotický styl v interiéru je jedinečnou kombinací luxusu a mystiky, která rozhodně osloví všechny příznivce originality a kreativity. Zkuste si jej zamilovat.

Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době
Věnec ze sušených rostlin pověsíte na dveře v kterékoliv roční době

Interiér

Vyrobte si věnec na dveře pro každé roční období. Hlavními komponenty budou sušené rostliny, které, pokud se vám neomrzí, vydrží dlouho pěkné.

Tapety s interiérem dokážou hotové divy
Tapety s interiérem dokážou hotové divy

Interiér

Interiér s tapetami vypadá mnohem atraktivněji než prostá výmalba. Nevěříte? Podívejte se, co všechno dokáží tapety a proč byste si je měli pořídit.

Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky
Vaření ve vakuu ušetří místo a potěší mlsné jazýčky

Interiér

Sous-vide vaření pochází z Francie a nabízí netradiční a luxusní způsob přípravy pokrmů, které neztratí vynikající chuť, jsou šťavnaté a hlavně zdravé.

Jak se uplatní juta v interiérovém designu?
Jak se uplatní juta v interiérovém designu?

Interiér

Objevte široké použití juty jako textilie v interiéru i dekorace, floristického zboží nebo materiálu pro další tvoření v přírodním stylu v každém ročním období.

Bydlení budoucnosti
Bydlení budoucnosti

Interiér

Futurismus je styl v interiéru, který lze považovat za bydlení budoucnosti. Tento styl má až sci-fi prvky, které se uplatňují v bydlení i v architektuře.

Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu
Proč si obložit koupelnu keramickými obklady od podlahy až ke stropu

Interiér

Obložená koupelna keramickými dlaždicemi od podlahy až ke stropu je působivá. Chcete ji taky? Váháte? Podle čeho se rozhodovat? Poradíme vám.

Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka
Domácí těstoviny snadno a rychle. Pořiďte si úžasného pomocníka

Interiér

Přístroj na výrobu těstovin je skvělý pomocník do domácností, které milují italskou kuchyni. Těstoviny nejrůznějších druhů i chutí zpříjemní náš život.

Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé
Krásné posezení by mělo být i chytré a zdravé

Interiér

Výběr židlí k jídelnímu stolu stojí za plánování, protože nezáleží jen na tom, jak židle vypadají, ale také na tom, zda se do jídelny hodí a jsou ergonomické.

Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak
Ulehčete život doma svým alergikům, poradíme vám jak

Interiér

Vnitřní alergeny dokáží alergikovi pěkně zavařit. Víte ale, že i s tím je možné něco udělat? Poradíme vám, jak alergikovi zpříjemnit pobyt doma.