Napodobenina, nebo originál? Většinou to na první pohled ani nepoznáte

Také v interiérech se samozřejmě cení především originály. Tentokrát nemáme na mysli obrazy a plastiky, nýbrž materiály, jako jsou dřevo, kámen, kov. Jenže postupem času se začaly z různých důvodů objevovat napodobeniny, které jsou ale často od originálů k nerozeznání. A díky moderním technologickým postupům a skvělým kombinacím v současných interiérech se ukazuje, že už dávno mají své pevné místo v bytovém designu.

Originály jako klíčové prvky interiéru
Originály jako klíčové prvky interiéru (Zdroj: Wallsauce.com)

Napodobeniny nejsou žádná novinka

Možná vás to překvapí, ale lidé hledali cesty, jak docílit atraktivity přírodních materiálů pomocí napodobenin už před mnoha sty lety. Například v Itálii vynalezli speciální techniku, která je známá pod názvem scagliola (štukový mramor), už v 16. století. Výsledek, jenž je charakteristický typickým leskem a dekorem, je od skutečného mramoru k nerozeznání.

Přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo kov, v kombinaci s moderními prvky mohou vytvořit jedinečný a harmonický vzhled
Přírodní materiály, jako je dřevo, kámen nebo kov, v kombinaci s moderními prvky mohou vytvořit jedinečný a harmonický vzhled (Zdroj: EGGER)

Falešný neznamená nekvalitní

Asi vás jako první napadne, že jde především o peníze – to rozhodně bývá častým důvodem, proč se lidé rozhodnou pro imitaci některého z materiálů. Prostě po něm touží a originál si z finančních důvodů nemohou dovolit. Tak se spokojí s jeho levnější variantou.

To ale nemusí být jediný důvod, proč popularita umělých materiálů stále roste. Například pro stavebníky jsou často jediným možným řešením v situacích, kdy by například kamenné zábradlí neúměrně zatížilo konstrukci budovy. Bytoví návrháři zas využívají jejich vlastností při vybavování interiérů. Proč nesplnit přání zákazníka a nevybavit koupelnu nebo vstupní chodbu dřevěnou podlahou? Že je příliš zatěžovaná a je tam nadměrná vlhkost? Vyřeší to tedy třeba keramická dlažba s dekorem dřeva. Vizuální efekt je zajištěn, údržba je bezproblémová, a navíc tam lze naistalovat podlahové vytápění, což by pod dřevěná prkna nebylo možné. A podobných příkladů bychom našli spoustu.

Nechte se inspirovat a odvažte se vytvořit interiér, který bude skutečně vaším vlastním
Nechte se inspirovat a odvažte se vytvořit interiér, který bude skutečně vaším vlastním (Zdroj: Ceramiche Refin)

Z toho ale zároveň vyplývá, že za imitace originálů se nemusíte stydět. V žádném případě to přece neznamená, že jste si pořídili něco nekvalitního, často to bývá i naopak. Zkuste si třeba pořídit atraktivní kožené polstrování na stěnu nebo pravou leopardí kožešinu do ložnice. V obou případech se nedoplatíte a údržba těchto kousků taky nebude žádná procházka růžovým sadem. Zatímco jejich napodobeniny vás vyjdou na zlomek skutečné ceny, snadno je otřete nebo vyperete, a přitom budou neméně působivé než originály.

Použijte originální nábytek
Použijte originální nábytek (Zdroj: Katka1)

Užijte si vizuální hravost

Interiéroví designéři si umělé materiály většinou velmi pochvalují. Lépe se s nimi pracuje, nejsou většinou tak „choulostivé“ jako originály a lépe se udržují. Vytěžit z nich však můžete ještě mnohem více. Že vás už nic nenapadá? Můžete to nazvat třeba vizuální humor.

Prostě si užijete chvíle, kdy k vám domů přijde návštěva a obdivuje zdi obložené nádherným „mramorem“. Záleží jen na vás, kdy jí prozradíte, že ve skutečnosti se jedná „jen“ o keramický obklad. Podobně ale může zafungovat například v industriálně laděných interiérech třeba vliesová tapeta s dekorem surových cihel.

Ale nemusíme chodit v příkladech až tak daleko. Stačí použít ten nejbanálnější. Určitě jste se už mnohokrát setkali s nádhernou kyticí růží, které vypadaly „jako živé“. Umělé květy jsou proto velmi oblíbeným dekoračním materiálem. Na první pohled jsou od těch pravých k nerozeznání, přitom se jejich stonky nelámou a květy jen tak nezvadnou.

Experimentujte s použitím různých materiálů a textur ve vašem interiéru
Experimentujte s použitím různých materiálů a textur ve vašem interiéru (Zdroj: The French Bedroom Co)

Zdroj informací: Ivana Kukalová

Publikováno: před 1 měsícem

Mohlo by vás dále zajímat

Kontrola zimujícího včelstva

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Poznáte rozdíl mezi opravdovým voskem a uměle vyrobeným?

Kde sbírat a jak zpracovat

Kde sbírat a jak zpracovat "jidášovo ucho"

Online stavební deník a vybouraný mramor

Pepa se při kontrole baráku zmínil, že ještě není dořešený ten průšvih s vybouraným mramorem v koupelně. Tento problém pak následně spolu řešili. Docela zajímavě, koukněte, jaký byl z toho výsledek.

Návod na výrobu velkého hradu z kartonu pro malé i velké

Vyrobte si pro své děti nebo i s nimi krásný kartonový hrad. Není to nic těžkého. Video vám napoví.

ČTĚTE DÁLE

Vytvořte si svůj rodinný strom života
Vytvořte si svůj rodinný strom života

Interiér

S blížícím se příchodem podzimních a zimních svátků má řada z nás nutkání intenzivněji myslet na své blízké. Dny se krátí, hladina rtuti na teploměru neúprosně klesá, ale vzpomínka na chvíle strávené s rodinou zahřeje i v těch nejtužších mrazech. Tak proč nemít své milované pořád na očích?

Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy
Vytvořte si malované kachličky s dětskými motivy

Interiér

Dětskými kachlíky s barevnými motivy můžeme vyzdobit třeba dětský pokojíček nebo koutek v koupelně. Zkuste si kachlíky vyrobit sami.

Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?
Používáte ve svém interiéru dekorační textilie? Jaké jsou trendy?

Interiér

Dekorační textilie dokážou výrazně ovlivnit celkovou atmosféru v každé místnosti, a proto je nutné jim věnovat náležitou pozornost. Jaké jsou současné trendy?

Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér
Stříbrný dekor ozvláštní každý interiér

Interiér

Stříbrné odstíny jsou vděčným ozvláštněním všech typů interiérů. Může se jednak jak starožitný stříbrný servis, tak i o nerezový konferenční stolek či obrazový rámeček nebo dokonce vodovodní baterii. Stříbrná se tedy hodí nejen do jídelny, obývacího pokoje či ložnice, ale i do koupelny a kuchyně.

Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?
Jaký je život na kolečkách v luxusní maringotce?

Interiér

Chtěli byste svůj život trávit v maringotce? Dříve se hledělo na kočovníky s opovržením, dnes jde o moderní životní styl. Život na kolečkách může být luxus.

Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné
Vytvořte krásný prostor pro děti školou povinné

Interiér

S věkem přichází nové potřeby. Je tomu tak při výběru oblečení nebo u uspořádání pokoje pro školáka. Máme pro vás pár tipů, jak takový pokojíček vylepšit.

Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!
Toužíte po sluníčku? Vytvořte si z terasy letní obývák!

Interiér

Máte u bytu či domu pěknou velkou terasu? Pak vám nic nebrání v tom se na ni na léto tak trochu přestěhovat. Z terasy si vytvořte letní obývací pokoj.

Zahrada na stěně bude originální dekorací
Zahrada na stěně bude originální dekorací

Interiér

Potrpíte si na originální dekorace? Pak vás určitě zaujmou rozličné kreace se zelenými rostlinami, jimiž oživíte svou kuchyň, obývák nebo třeba i koupelnu.

Designové lustry dominují každé místnosti
Designové lustry dominují každé místnosti

Interiér

Příjemná pohoda v interiéru hodně souvisí se světlem. A to nejen s tím přirozeným, které do něj dopadá během dne, ale také s tím umělým, které můžete sami ovlivnit. Prostě vhodně vybraná a umístěná svítidla se ve finále značně podepíšou vyznění celého prostoru. A stále platí, že místnosti prostě dominuje především lustr.

Renovace vany? Nebo raději vanu novou?
Renovace vany? Nebo raději vanu novou?

Interiér

Koupání se ve vaně je stále oblíbené. Když je vana stará, tak co s ní? Jsou dvě možnosti. Renovace vany nebo pořízení vany nové. Záleží, do čeho se pustíte.

Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva
Moderní stolování? Kameninové nádobí, barevné příbory a černá barva

Interiér

Kolik talířů, misek a dalších kusů potřebujete? Jaká je vaše finanční představa o novém stolním nádobí? Při výběru jídelní soupravy zvažte několik faktorů.

6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň
6 tipů, jak proměnit tmavou chodbu na útulnou předsíň

Interiér

Předsíň je vizitkou vašeho domova a zaslouží si stejnou péči a pozornost jako ostatní místnosti. Nechte svou kreativitu volně plynout.