Citronová tráva – nejen v exotické kuchyni

Vypadá jako plochá pažitka a krásně voní. Původně exotická citronová tráva je bylinková trvalka, která si našla cestu do našich zahrad i kuchyní.

121986-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Citronová tráva (latinsky Cymbopogon, anglicky lemon grass), česky správně voňatka a lidově citronela či vousatka citronová je statná, vytrvalá tropická tráva. Botanicky patří mezi trávy, konkrétně lipnicovité. Rod Cymbopogon zahrnuje přes 30 druhů a jeho původní domovinou je Malajsie, ve starém Egyptě tuto aromatickou rostlinku znali už před třema tisíci lety. Vyniká silnou citronovou vůní a využívá se zejména k dochucení pokrmů asijské kuchyně. Úzké dlouhé, tenké šedozelené listy dorůstají až do výšky 150 cm.

V létě venku
U nás se voňatka prodává ve svazcích, můžete ji ale také pěstovat doma. Ideálně se jí daří v nádobě, kterou od jara do podzimu umístíte v zahradě, na terase či balkoně, každopádně však na slunném místě. To vám zaručí vysoký obsah vonných silic. Citronela se dá pěstovat i v truhlíku za oknem nebo v bytě, na parapetu směřujícímu k jihu. Při letních vedrech jí však umístění za okenním sklem nemusí zrovna prospívat. Začne-li osychat, pomůže jí v tuto dobu přistínění nebo posunutí o kousek dál od okna.
Nejraději má dobře propustnou, hlinitopísčitou půdu. Potrpí si na vydatnou zálivku, ale nesnáší přemokření, proto je vhodnější zalévat ji, až když půda vyschne. Vodu používejte odstátou v pokojové teplotě. Pro zdárný růst potřebuje jednou týdně přihnojit vhodným kombinovaným hnojivem.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Na zimu dovnitř
Citronela je choulostivá na zimu. Krátkodobě sice snese i mírné mrazíky a zasněžení, ale před příchodem mrazivé zimy je třeba ji chránit. Umístěte ji v chladné, ale světlé místnosti s teplotou okolo deseti stupňů, kde při mírné zálivce přečká do jara. Můžete ji přechovat i v bytě. Na jižním okně s přiměřenou zálivkou zimu přestojí bez úhony a můžete dále sklízet.

Celý článek Tráva s vůní citronu si můžete přečíst na Magazínu Zahrada

 

1.12.2011 1:19

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist