Čistička odpadních vod
Čistička odpadních vod a jak ji správně vybrat. Jak funguje domácí čistička odpadních vod? Co je kořenová (vegetační) čistička odpadních vod? Žumpa nebo ČOVka?
Čistička odpadních vod, správně spíše čistírna odpadních vod nebo též ČOV slouží k přečistění odpadní vody z domácností, které nejdou nebo nemohou být napojeny na obecní kanalizaci s obecní čistírnou odpadních vod. Jde o ekologičtější řešení než je například jímka, a navíc lze přečištěnou vodu použít například k zalévání nebo zpětně ke splachování v domácnosti.
Pro zřízení čističky je třeba pravidelný přítok odpadních vod. To vyřazuje například chaty a chalupy, které nenavštěvujete pravidelně. Jestli jezdíte na chatu alespoň na víkend, čistička bude dobrým řešením. Na zimu čističku zazimujete a na jaře opět nastartujete.
Pro výběr čističky je důležitý počet osob žijících v domácnosti. Dále je pro schválení stavebním úřadem zásadní i způsob vypouštění přečištěných vod – vyčištěné vody můžeme vypouštět do povrchových vod (potoka, řeky a podobně), do jednotné kanalizace, která není ukončena obecní čistírnou, nebo je zasakovat do půdy (tedy do podzemních vod). Řešením může být akumulace vyčištěných vod v jímce a zalévání vlastního pozemku.
Způsob fungování ČOV je jednoduchý. Ještě předtím než odpadní voda doputuje do samotné čističky, musí projít jímkou, která zbaví odpadní vodu hrubých nečistot. Protože se předpokládá, že znečištěná voda z domácnosti bude z drtivé většiny biologicky rozložitelná, používá se pro její vyčistění biochemických procesů. Při nich se využívá schopnosti mikroorganismů mineralizovat a rozkládat organické látky v odpadní vodě. Setkat se můžete s procesem aerobním a anaerobním. Poslední fáze čistění spočívá už pouze v dočistění vody. To záleží hlavně na požadovaných nárocích na kvalitu přečištěné vody.
Alternativou ke klasickým čističkám odpadních vodou jsou čističky kořenové.