Čiré sklo – nábytek i dekorace

Ušlechtilá krása nezdobeného skla, ať už foukaného, taženého nebo litého, má tradiční využití v podobě sklenic, váz, dóz, v zasklívání knihoven i vitrín. Díky novým technologiím, které přinášejí sklo prakticky nerozbitné i do interiérů, je v moderním interiérovém designu stále častěji používáno také na celé kusy nábytku.

Sklo je pro výtvarníky již mnoho staletí snad stejnou výzvou, jako barvy a štětce. A stejně jako se malířské techniky proměňovaly také s poznáním pigmentů míchaných v olejích nebo ve vodě, tak i výroba skla dospěla od matných silných tabulek až po neuvěřitelně tenounké stěny křišťálově čirých sklenic nebo rozměrné tabule téměř nerozbitného skla nábytkového. Módní vlny se přelévají a cyklicky přinášejí oblibu skla broušeného, tónovaného, malovaného a zlaceného nebo zatavovaného do kovových rámečků. Mezi tím vším však stále kraluje dokonalá křehkost čiré sklenice, v níž červené víno jiskří jako drahocenný rubín a bílé vyzařuje paprsky slunce v něm ukryté.

Nástěnné dkorace – velká inspirativní fotogalerie

Klasická harmonie tvarů
Možná si při zařizování domácnosti zaexperimentujete s netradičními tvary těl sklenic nebo jejich nožek či s barvami. Dříve nebo později se však u vás objeví i klasická sada skla na víno, pivo a vodu z čirého skla a zjistíte, že právě ona podtrhne nejdokonaleji sváteční výzdobu stolu. V moderní domácnosti s jednoduchým tvarem několika poliček a stolků pak vyniknou hladké a jiskřivé oblé i hranaté tvary skleněných váz, nádobek na svíčky, karaf nebo dóz na bonbóny či pár mušlí a kamínků dovezených z dovolené.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Efektní dekorací je třeba několik váziček stejného tvaru a různé velikosti – ať už v některé z nich naaranžujete květiny nebo necháte jen světlo kouzlit odlesky na čistém sklu. Právě tak si můžete vyhrát s nádobkami na svíčky a dózami. A nemusí to být drahé a extrémně křehké křišťálové sklo, svůj půvab mají i silnostěnné lité předměty různých tvarů, které pro trošku připomínky starých dobrých časů můžete doplnit třeba desítky let starou patentní lahví nebo skleničkou z babiččiny výbavy.

Průhledný nábytek vyžaduje častou péči
Má to svůj půvab. Dohlédnete na obaly svých oblíbených knih, DVD nebo CD, na půvab vystavených hrníčků, sklenic, svíček, figurek a vzpomínek na cesty, přátele, děti i vnoučata. Ale než se rozmáchnete a pořídíte si celoskleněný stolek pod televizor, knihovničku nebo snad i skleněné dveře od skříně s halenkami a svetříky, položte si ruku na srdce. Máte dost času na to, abyste sklo pečlivě a pravidelně zbavovali prachu, otisků náhodně položené dlaně nebo zvědavých čumáčků svých domácích mazlíčků?

A také pečlivě uklízely věci uložené uvnitř? Protože jestli ne, pak se z podobných kousků nábytku stane vaše noční můra, není nic méně efektního, než když se na skle pod paprskem slunce objeví šmouhy nebo když pohlížíme dovnitř na halabala poházené věci. Takže jestli nepatříte právě k lidem, kteří s radostí obcházejí takřka denně pokoj s prachovkou a hadříkem na leštění skla a nikdy nezapomenou uložit knížku na správné místo a svetřík pečlivě složit, zůstaňte raději jen u skleněné desky stolu.

Tu jistě stihnete denně krásně naleštit a bude vám dělat radost. Dnešní výrobci dokážou vyrobit třeba i celoskleněný stůl i s průhlednými nohami – to je velmi efektní kousek, který v malém konferenčním provedení bude báječně vypadat na nápadném malém koberečku v obývacím pokoji a ve velkém jídelním doplněný stejně tvarovanými třeba plastovými barevnými židlemi s chromem v jídelně.

Velká fotogalerie stylového nábytku


Text: Gabriela Koulová
Foto: askpcr.com, prweb.com, okokchina.com, signaturfernitureandlights.co.uk, tvstandsuk.co.uk, shoponline2011.com, expressfurniture.co.uk, furniture123.co.uk, office-furniture-superstore.com

20.1.2011 12:27

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist