Čím zateplit fasádu? A jak?

Fasáda už nechrání jen dům, ale i jeho obyvatele před teplem. Její nejdůležitější součástí je proto izolace, která zabrání teplotním ztrátám, vlhkosti a jejímu vzlínání. Správně zvolený materiál přinese zásadní úsporu energií spojených jak s vytápěním, tak i s klimatizováním interiéru budovy.

zatepleni-fasady_3-1100x618.jpg Celá galerie 19 Zdroj: Hornbach

Při neustále zvyšující se ceně nákladů na vytápění se alfou i omegou stavby stává správně a kvalitně zateplená fasáda, která dokáže ušetřit až 30 % nákladů.

Zateplení fasády se může provést dvěma základními způsoby:

  • kontaktní
  • odvětrávané

„Častěji používanou metodou je kontaktní izolace, protože je jednodušší na provedení a časově i finančně méně náročná. Provětrávaná fasáda ale dovolí domu lépe dýchat a také má lepší zvukovou izolaci,“ vysvětluje Richard Klička, odborník na stavební materiály v projektových marketech Hornbach.

Jak na kontaktní zateplení fasády

Při tomto způsobu zateplení saháme nejčastěji po fasádním polystyrenu nebo minerální vatě. Vybraný materiál je napevno přichycen přímo na stávající fasádu.

Vzhledem k nižší ceně je nejpoužívanější fasádní polystyrén, ovšem minerální vata má větší protipožární odolnost. Dříve se jako přednost minerální vaty uváděla i lepší tepelně izolační účinnost, dnes ale toto tvrzení vyvrací tzv. šedý polystyren neboli grafitový, který má ještě lepší tepelné vlastnosti než běžné minerální fasádní vaty.

Jak na realizaci kontaktní fasády?

Před samotným zateplováním je třeba připravit podklad. Aby izolace lépe přilnula, musí být suchý a čistý, zbavený všech částí staré fasády. Následně je důležitá jeho penetrace. Důvodem je lepší přilnutí podkladní a lepicí vrstvy. Poté již následuje samotná montáž fasádního polystyrenu či minerální vaty.

Prvním krokem zateplení fasády je montáž zakládacích soklových lišt, do kterých se vkládají izolační desky. Izolační desky lepte na terče pomocí štěrkového tmelu, postupujte směrem zespodu nahoru, technikou na vazbu, stejně jako se staví cihly. Desky následně ukotvěte pomocí talířových hmoždinek s plastovým trnem. Na jeden metr čtvereční použijte alespoň čtyři hmoždinky. Na rohy fasády se použijí rohové lišty s perlinkou, která rohy zpevní a ochrání je před případným poškozením.

Následuje přestěrkování, které se provádí stěrkovým tmelem odshora dolů v několika vrstvách. Celková tloušťka stěrky musí dosahovat alespoň 3–5 milimetrů. Do stěrkového tmelu vložte perlinku a tmelem ji překryjte, ideální vrstva je o tloušťce 10 cm. Jakmile vyschne stěrková vrstva, můžete zahájit aplikaci omítky.

Prvním krokem před samotným nanesením omítky je penetrace pod omítku na stěrkovou vrstvu. Díky tomuto se zvýší přilnavost a zároveň sníží savost podkladu. Po penetraci zatmelte spáry kolem stavebních výplní, například okna, dveře. To provedete pružným akrylátovým tmelem. Posledním krokem je nanesení finální omítky.

Jak na realizaci provětrávané fasády?

„Základem provětrávané fasády je vkládání tepelně izolačního materiálu do připravených roštů. Rošt je předsazen oproti zdi domu, čímž vznikne mezera, která zamezí pomocí proudění vzduchu vlhnutí stěn,“ vysvětluje Richard Klička z HORNBACHU.

Systém provětrávané fasády se skládá z nosného roštu, vzduchové odvětrávané mezery, samotného izolantu a obložení.

Na obložení se často používají OSB desky nebo různé fasádní desky z betonu, keramiky, ale třeba i kovu. Protože jde o suchý proces, provětrávané zateplení fasády se může aplikovat i v zimním období.

Izolačním materiálem pro provětrávaná zateplení fasády je minerální vata ve tvaru desek, která vyniká tepelně izolačními i akustickými parametry a vysokou požární odolností.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist