Jak a čím nejlépe zateplíte váš dům?

Při neustálém zvyšování cen energií se dnes žádný dům neobejde bez kvalitní tepelné izolace. Dobře odizolovaný dům sníží nejen náklady na vytápění, ale v létě zase zařídí příjemně chladné klima, protože ochrání pronikání vedra do domu. Existuje mnoho tepelných izolací. Pojďme si o nich povědět něco více. Ne všechny se totiž dají použít právě do vašich podmínek.

zatepleni-podkrovi_skelna-vata_2-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: Hornmach

Při rekonstrukci nebo nové výstavbě je důležité zvolit vhodnou izolační fasádu.

„Klíčem ke kvalitní izolaci je správný výběr materiálu a dostatečná tloušťka izolační vrstvy. Tepelná izolace snižuje spotřebu energie a zabraňuje zatékání do obvodového pláště budovy, zabezpečuje jeho požární ochranu a v letním období brání přehřívání domu,“ vysvětluje Richard Klička, odborník na stavby z marketu Hornbach.

Na kvalitní a dostatečně široké izolaci se nevyplatí šetřit. „Může se stát, že práce investovaná do montáže se mine účinkem právě kvůli nevhodně zvoleným materiálům,“ doporučuje Klička.

Druhy tepelných izolací se dají rozdělit do tří kategorií. Pojďme se na ně podívat blíže.

Pěnové materiály

Tyto materiály své izolační vlastnosti zakládají na speciální struktuře, ve které je vzduch uzavřený v malých komorách, které nepřenáší téměř žádné teplo. „Pěnové izolace jsou charakteristické nízkým součinitelem tepelné vodivosti, a proto jsou velmi oblíbeným materiálem,“ prozrazuje odborník.

Pěnový polystyrén je asi nejčastěji používaným druhem izolace. Jeho obliba vychází hlavně z příznivé ceny a faktu, že se s ním velmi dobře pracuje. Má ale i určité zápory – rizikem je menší odolnost proti vlhkosti a tlaku.

Šedý polystyrén se vyznačuje o 25 % lepšími izolačními vlastnostmi, ale je dražší a manipulace s ním je náročnější. Nesmí se instalovat za přímého slunečního záření, aby vlivem tepelné roztažitelnosti nedošlo k popraskání fasády.

Extrudovaný polystyrén je ideální na místa, která jsou pravidelně vystavena kontaktu s vodou. Díky uzavřeným pórům nehrozí nasáknutí vodou. Má dlouhou životnost a velmi dobře odolává tlaku.

Pěnový polyuretan s velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi též patří na seznam pěnových izolačních materiálů. Je odolný proti nízkým i vysokým teplotám. K dostání je buď v podobě pěny, nebo tuhých desek.

Pěnové sklo má ekologický původ. Vyrábí se napěňováním recyklovaného skla, díky čemuž se vyznačuje špičkovými těsnicími vlastnostmi. Pěnové sklo je parotěsné, nehořlavé, voděvzdorné a má vysokou tlakovou únosnost. Je proto využitelné při izolaci základů, plochých střech, podlah, ale i občanských staveb či obchodních domů. Jeho častému využívání brání zejména jeho vyšší cena.

Vláknité materiály

Skleněná vlna se získává tavením keramik, ke kterým se přidávají směsi. Je paropropustná, což zabezpečí, že se vlhkost ze stěn domu může odpařovat. Využívá se na zateplení fasád či střech. „Je nevhodná na použití do vlhkých míst, protože má vysokou savost. Nevýhodou skleněné vlny je i potřeba ochrany při manipulaci, protože její vlákna můžou způsobit poranění kůže,“ upozorňuje Richard Klička z Hornbachu.

Minerální vlna se vyrábí z čediče a vlastnostmi se blíží skleněné. Pozitivem minerální vlny je malá tepelná roztažnost, což znamená, že změny teploty nezpůsobí popraskání fasády domu.

Dřevovláknité desky patří mezi oblíbené izolační materiály, a to zejména díky svému ekologickému původu. Skládají se z jemných vláken dřeva, vodoodpudivých látek a pryskyřice. Propouští vodní páru, dobře izolují zvuk a jsou vhodné i na izolaci dřevostaveb.

Rostlinné materiály

Rostlinné izolační desky se vyrábí z vláken konopí. Vyznačují se dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Mají pevnou a odolnou strukturu, odolávají vlhkosti a nehrozí jim napadení škůdci či hnilobou. Pohlcují vlhkost a jsou paropropustné.

Celulóza patří mezi přírodní tepelně izolační materiály. Vyrábí se z recyklovaného papíru. Je vhodná i do těžko dostupných míst, protože se aplikuje foukáním. Chová jako savý papír a pohlcuje vlhkost. V Česku patří k oblíbeným izolačním materiálům, ale je vhodná především na dřevostavby.

25.10.2019 5:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist