Cibuláky nikdy neomrzí

Česká republika se může světově pyšnit různými delikátnostmi, mezi které patří i neodmyslitelná výroba cibuláků. Decentní avšak působivá modro-bílá porcelánová souprava se již po staletí dědí z generace na generaci. Ještě dnes si mnoho rodin pod pojmem slavnostní tabule představí čistě bílý ubrus s háčkovaným okrajem a cibulákovou dekorací.

122309-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

Námět cibulového vzoru byl přejat v Míšni z původních čínských předloh. Ústředním motivem se stal květ astry na stonku s poupětem a pivoňky okolo bambusové tyče. Rokoková ornamentika cibuláku se připisuje malíři J.D. Kretschmarovi. V Čechách se s výrobou cibuláků začalo v roce 1885 v Dubí. Každý motiv, který je zobrazen na cibulovém hrníčku nebo talíři má svou symboliku. Mezi nejčastější patří ostře zoubkovaný list, nad nímž je umístěný pivoňkový květ, který symbolizuje bohatství, vznešenost a vzrůst.

Dalším významným dekoračním prvkem je granátové jablko, které je symbolem plodnosti a hojnosti zdravých dětí. Větvičky chryzantémy s rozkvetlým květem dle historiků připomíná květ lotosu nebo astry z časů původních asijských předloh. Nesmrtelnost nebo alespoň dlouhý a šťastný život symbolizuje dekorační prvek v podobě broskve. Pokud vlastníte nějakou sadu cibuláků po babičce, rozhodně ji vytáhněte ze zapomenutých šuplíků nebo půdy. Nejenom že je cibulák opět trendy, ale také se pyšní velké hodnoty. Některé sady cibuláků jdou až do desetitisíců.

Ve většině českých rodin je cibulák brán jako starožitnost, proto ho většina lidí nepoužívá a má spíše na okrasu. Nemusíte se ničeho bát, cibulák se vyrábí podglazurovou technologií, takže ustojí i novodobé spotřebiče. Proto se nebojte vaše nádherné cibuláky využívat, jak se patří. Nezapomeňte, že myčky ani mikrovlnné trouby jim neublíží.

Text: Markéta Kučová
Foto: etsy.com, image0-rubylane.s3.amazonaws.com

7.5.2014 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist