Chystáte letos rekonstrukci koupelny? Pořiďte si úsporné baterie a chytré toalety

Zjistili jste, že je vaše koupelna poněkud „z formy“? Pak vám nezbývá nic jiného, než začít pomalu plánovat rekonstrukci. Slovo pomalu je použité záměrně. Tuto akci je třeba předem pořádně naplánovat a hlavně při ní zachovat klid. Když si ale připravíte dobrý plán, můžete ji zvládnout s minimem stresu. Klíčem k dosažení vytouženého výsledku je nic neuspěchat a vše řádně promyslet – od stylu až po množství úložných prostor.

17ravakdualni-system-termo-te-093-1100x618.jpg Celá galerie 21 Zdroj: Ravak

Koupelna by měla být sladěná

Asi jako první si většina lidí pokládá otázku, v jakém stylu by nová koupelna měla být, jaký design vybavení zvolit a jaké vybrat obklady a dlažbu. U koupelnového vybavení je důležité, abyste nepořídili mnoho rozdílných kusů a vše nepřekombinovali. Nejbezpečnější je proto většinou vybrat výrobky od jedné značky a z jedné série, které jsou vždy sestaveny tak, aby vzájemně ladily.

Obklady a dlažbu vybírejte nejen podle ostatního vybavení, ale také podle velikosti místnosti. Máte-li spíše menší koupelnu, měli byste raději sáhnout po světlejších barvách, které ji opticky zvětší.

Obklady byste neměli nakupovat jen na základě papírového katalogu nebo na internetu, ale je lepší tomu obětovat nějaký čas a prohlédnout si je přímo v obchodě. Na obrázku totiž nikdy nevyniknou struktury a barvy mohou být zkreslené. Abyste si uměli vše dobře představit, můžete si nechat v některém koupelnovém studiu zpracovat i vizualizaci, kde uvidíte výsledný vzhled a můžete případně vše přehodnotit ještě před začátkem rekonstrukce.

Dvojumyvadlo, sprchový kout i vana

Příjemný vizuální dojem je sice důležitý, ale koupelna musí být také funkční, a proto si musíte odpovědět na pár praktických otázek. Za prvé zvažte, kolik členů domácnosti bude koupelnu využívat a podle toho přizpůsobte nejen množství úložných prostor, ale si rozmyslete, jestli by nebylo lepší si pořídit dvojumyvadlo, aby ráno nevznikal zbytečný stres, když si všichni najednou chtějí vyčistit zuby.

Další otázkou je, zda je lepší vana nebo sprchový kout. Důležitým aspektem při tomto rozhodování jsou nejen vaše preference, ale také velikost koupelny. V případě, že máte dostatek místa, můžete zvolit obojí. Pokud však vlastníte menší koupelnu, budete si muset vybrat. Pravdou je, že sprchový kout vám ušetří spoustu místa. Pokud si ale neumíte život představit bez relaxace ve vaně s horkou vodou, řešením je například ergonomicky tvarovaná vana s vanovou zástěnou, která je navržená speciálně pro malé koupelny. Pohodlně se tak vykoupete i osprchujete.

Oříškem je také výběr sprchy a baterie

Nezbytnou součástí je také sprcha. Pořídit si ruční nebo hlavovou? Příznivci sprchování příjemnou hlavovou sprchu milují, ale ne vždy je praktická. Například když spěcháte a nechcete si namočit vlasy. Naštěstí je už k dostání kombinace obou.

Ani baterie nemusejí být jen designovým kouskem, ale některé z nich vám mohou uspořit i nějaký ten kubík vody. Můžete si nastavit, průtok a směr vodního proudu. Jsou vybavené kvalitními kartušemi s dlouhou životností, takže nedochází ke zbytečnému protékání, a perlátory vyrobenými ze speciálního materiálu, který zabraňuje usazování vodního kamene. Navíc mívají ovládací ventil průtoku vody, který obsahuje tlačítko oznamující, že bylo dosaženo průtoku vody na 50 %. Když ho chcete zvýšit, musíte ho nejdříve stlačením odblokovat.

A díky „chytrým“ technologiím je zajištěná i bezpečnost vašich blízkých. Další tlačítko totiž zabraňuje nastavení teploty vyšší, než je 38 °C. V případě potřeby jej lze odblokovat a nastavit teplotu v rozmezí od 38 do 50 °C. Navíc existují baterie s chytrým termostatem, které zabrání popálení v případě, že by do baterie přestala přitékat studená voda.

Koupelna a WC – dohromady, nebo zvlášť?

V neposlední řadě musíte zvážit, zda bude součástí koupelny i toaleta, nebo chcete a můžete mít WC (a případný bidet) zvlášť. Výhodou je, že se spojením zvětší koupelna, ale bohužel při provozu vícečlenné domácnosti je pak nutné mít ještě jedno samostatné WC.

Také je nutné před nákupem toalety zjistit, zda máte v koupelně dostatečně nosnou stěnu pro případ, že chcete závěsný typ. To bývá častým problémem především v panelákových bytech. Je nutné vyhodnotit a zvolit také vhodnou variantu uchycení a správně vyřešit odpad. S tím vším vám pomůže šikovný řemeslník.

K dostání jsou různé typy tzv. chytrých toalet, které nabízejí například úsporné splachování. Zajímavou novinkou jsou modely vybavené izolovanou vložkou proti rosení, která nedovolí vlhkosti kondenzovat se na povrchu nádržky. Jsou tak ideálním řešením pro místnosti bez oken. Jiné typy zas díky speciálním technologiím umožňují snadné čištění, úsporu vody a vysokou bezpečnost. Využívají technologii splachování bez oplachového kruhu, která zabraňuje usazování bakterií a dalších nečistot.

Nicméně ať už se ve své koupelně rozhodnete pro jakoukoliv variantu, sprchový kout nebo vanu, hlavovou nebo ruční sprchu, instalaci byste vždy měli svěřit odborníkovi. Díky tomu budete mít jistotu, že bude vše správně sedět a v budoucnu vám nevzniknou zbytečné potíže například s odtékáním vody nebo izolací.

29.1.2019 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist