Chyby v zařizování obýváku aneb Jak udělat z typicky českého obýváku světový

V českých interiérech se přes všechnu osvětu i velkou a často zajímavou nabídku nábytkářským firem objevují chyby, které je vrací někam do 80. let. Jak na to, abyste měli moderní a funkční obývák, ve kterém vás nebudou strašit duchové minulosti?

moderni-obyvaci-pokoj-3-1100x618.png Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Ženatý se závazky

Všichni tu scénu známe. Al Bunda přijde domů, sedne si na gauč, který stojí uprostřed místnosti cca dva metry od obrazovky, zastrčí ruku za pásek, druhou vezme odkladač a cvak. Svět pro něho mizí, život se odehrává za jeho zády. Není to i váš případ?

Obývací pokoj, který na sebe čím dál častěji bere funkci televizního pokoje zkříženého se zakonzervovanou výstavní skříní pro návštěvy, ztrácí svůj původní význam. Už z názvu obývací je jasné, že by v něm lidé měli bydlet – setkávat se, povídat si, hrát hry, trávit svůj volný čas. Měl by být tedy pohodlný a obyvatelný. Zároveň by ale měl plnit reprezentativní funkci.

Postavíte-li pohovku naproti televizi, jasně určujete jeho ráz. Obrazovka disponuje magickou mocí, strhává na sebe veškerou pozornost, když je zapnutá, a když je vypnutá, mocná síla vás nutí vzít do ruky ovladač a – cvak. Pomalu destruuje rodinný život. Nevyhazujte ji, ale nedělejte z ní oltář. Naopak středobodem by mělo být pohodlné sezení, postavené tak, aby na sebe spolusedící viděli a komunikovali spolu.

Máte-li krb, soustřeďte sezení kolem něj.  Oheň odjakživa lidi sdružoval. Je-li váš obývák menších rozměrů, postavte sedačku do rohu, tak aby hleděla přes co největší část pokoje. Pokoj bude působit jako větší. Nebo se v takovém případě vzdejte pohovky a udělejte sezení z pohodlných křesel, která zaberou méně místa.

Neskladujte, vyhazujte

Obří stěna táhnoucí se ode zdi ke zdi a od podlahy ke stropu je asi nejtypičtějším znakem normalizačních obýváků. Když nebylo kam jinam věci dát, je to pochopitelné, ale i tak se to dá vyřešit jinak.

Třeba se zamyslet, jestli by se nějaká vestavná skříň nevešla na chodbu nebo do ložnice, nebo udělat v rohu ze sádrokartonu menší skládek. Sice zabere místo, ale na druhou stranu vám dá možnost zařídit obývák mnohem účelněji. Ale hlavně – opravdu potřebujete tolik věcí, všechny používáte, ke všem máte silný citový vztah? Když si dáte trochu práce, zjistíte, že třetinu věcí skladujete ze setrvačnosti a další se dají odsunout do sklepa, protože je využíváte jen dva měsíce v roce.

Čtěte také:

Když se vzdáte úložných prostor a zredukujete je na jeden zajímavý kousek či poličku, ohromě se celému prostoru uleví. Současným trendem je jednoduchost a vzdušnost, tak se jím inspirujte.

Takhle už ne. 🙂

Omezte nábytek

Tento bod souvisí s předchozím – snižte počet nábytku, vyměňte ho za vzdušnější na nožičkách, pořiďte si moderní pohodlné sezení. Velký konferenční stolek vyměňte za stohovatelné menší, které v případě potřeby rozmístíte po pokoji. Nemáte-li 4 metry vysoký strop, raději kupte stropní svítidlo. Pokoj osviťte dalšími lampami a lampičkami, které postavíte do tmavých míst a tam, kde je potřebujete třeba ke čtení.

Vyházejte květiny z parapetu, zbytečně brání průchodu denního světla do místnosti. Velké palmy nahraďte menšími kompaktními sukulenty, které soustřeďte na jedno místo, případně vytvořte zelenou stěnu od shora dolů. Soustředěná zeleň vypadá vždy lépe než rozstrkaná po všech vodorovných plochách pokoje.

Plné dveře vyměňte za průsvitné, nemusí v nich být čiré sklo, mohou být třeba pískované nebo z jiného dekorativního skla, důležité je, že propouští světlo a pocitově spojí obývák s navazujícími prostory.

A jak vypadá váš obývací pokoj? Je moderní a vzdušný, nebo se pořád potýkáte s tím, že nechcete vyhodit obývací stěnu plnou svátečního nádobí po babičce? Napište nám do diskuze. A mrkněte také do galerie, najdete tam pohodlné sezení podle posledních trendů.

text: Jana Trusková, foto: shutterstock.com

5.8.2022 2:00 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist