Chybí vám pohoda u krbu? Chcete krb? Nikdy není pozdě!

Možná si zrovna teď říkáte, že by se vám hodil rodinný krb a že ta letošní zima mohla být s krbem snesitelnější. Za okny sněží nebo mrzne, večery jsou stále dlouhé a vám chybí to pravé rodinné pohodlí u ohně. Je to tak? Nikdy není pozdě. Jak tedy vměstnat krb do již postaveného domu? O co všechno je třeba se postarat?

127486-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Pokud se pro krb rozhodnete, je třeba počítat s tím, že dům trochu rozbouráte, proto se na změny nevrhejte v zimě. Naopak si počkejte na jaro a do té doby si všechno pořádně rozmyslete a připravte.

Otevřený krb? Uzavřené krby jsou praktičtější

Ihned přestaňte myslet na krb s otevřeným ohništěm, do kterého budete házet polínka málem zdálky. S takovými typy krbů se dnes málokdy setkáte. Trendem jsou krby, ve kterých je oheň ukrytý za skleněnými dvířky, a to především z praktických důvodů.

Otevřený krb totiž umí vyhřívat zhruba z 5 až 7%, někdy může dosahovat i účinnosti 20%, ale to spíše výjimečně. Naproti tomu krb uzavřený dokáže spalovat s 60 až 80% účinností.

Krby – inspirativní fotogalerie

Krb? Rozmyslete si, kam s ním

Nejdůležitější je najít místo, kam krb umístit. Měl by být ve středu místnosti, abyste jej mohli plně využít a užívat si atmosféru, kterou nabídne. Zároveň ale musí být umístěn tak, aby nikomu nepřekážel.

Pokud už do krbu investujete, počítejte s tím, že jej budete využívat k vytápění celého domu. V tom případě je ale třeba počítat s místem na přívod vzduchu do krbu, odvod plynů do komína a hlavně s rozvodem trubek, které budou vytápět jednotlivé pokoje.

Krb? Krb! Ale vyhřejte si celý dům

Je dobré vědět, že trubky by měly být obaleny skelnou vatou, a to alespoň pěticentimetrovou vrstvou. Rozpálené trubky by totiž mohly ve zdi napáchat škody, které by se vám za provozu krbu špatně opravovaly. Kromě toho pomáhá skelná vata udržovat teplo a zabraňuje tak jeho zbytečnému úniku.

V zásadě existují dva druhy krbových vložek – jednoplášťová a dvouplášťová, liší se podle výhřevnosti. Dvouplášťové umí spálit plyny, které se v krbu tvoří, proto jsou ve srovnání s jednoplášťovými výkonnější. Jednoplášťová se tak hodí spíše pro příležitostné lokální vytápění.

Vydejte se načerpat inspiraci

Je dobré si spočítat, jak velká je plocha, kterou chceme vytápět. Výrobců je na dnešním trhu víc než dost, proto se nebojte oslovit více odborníků a podle jejich rad si vybrat toho nejlepšího.

To, jak bude krb vypadat, záleží vždycky na přání zákazníka. Vydejte se proto do prodejen a nechte se inspirovat. Jestli bude krb spíše klasický, moderní nebo naopak rustikální, záleží jen na vás a na vašem vkusu.

Další inspirace pro vaše bydlení ve článku Krb a teplo krbu, inspirujte se, nic víc

Martina Tlachová
Foto: krby-krb.cz, krby-krb-kamna.cz, Rynda

22.2.2010 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist