Chudí dostanou na nájem

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) chystá návrh, podle něhož by stát pomáhal s placením tržního nájmu chudým lidem, kteří nebudou schopni ze svých příjmů hradit celé tržní nájemné. Zároveň má také zájem na prodloužení deregulace nájemného až do roku 2012 namísto původně stanoveného roku 2010.

118465-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Příspěvky pro majitele, kteří kývnou na výši nájmu

Ministerstvo navrhuje, aby sociálně slabí lidé platili tržní nájem pouze do určité stanovené výše, zbytek by pak měl doplácet stát. Předem by ale musela proběhnout dohoda o výši nájmu mezi státem a majiteli domů, v nichž sociálně slabí lidé žijí. Nájemné by v této situaci určoval stát, a pouze za předpokladu že by s ní majitel souhlasil, mohl by příspěvek dostat. Stejně tak stát určí, která konkrétní města a v jaké výši příspěvky nakonec (pokud vůbec) dostanou.

Sociální dávky nestačí

„Plošné vyplácení sociálních příspěvků na bydlení v době prudkých výkyvů nájemného nezajistí pomoc těm nejpotřebnějším. Připravujeme proto nový nástroj, jak lidi motivovat a zároveň jim zajistit důstojné bydlení do doby, než budou schopni platit si nájem sami,“ řekl pro Hospodářské noviny ředitel odboru bytové politiky ministerstva pro místní rozvoj Pavel Rakouš.

Příspěvky jako dočasné řešení

Toto opatření by mělo být dočasným řešením, dokud nenastane rovnováha mezi tržním a deregulovaným nájemným. „Řada domácností si dokáže i po skončení deregulace pomoci sama. Toto opatření by se proto týkalo jen zhruba několika stovek, maximálně tisíců lidí, kteří by situaci nezvládli,“ uvedl ředitel Státního fondu rozvoje bydlení Jan Wagner.

Ministerstvo je pro prodloužení deregulace

Další z návrhů, které by MMR rádo realizovalo, je i prodloužení deregulace nájemného až do roku 2012 namísto původně stanoveného roku 2010. Jako hlavní důvod uvádí fakt, že nájemné roste výrazněji, než se původně předpokládalo. V roce 2010 by se nájemné ve vybraných městech zvyšovalo o 26 %, v roce 2011 o 8,1 % a v roce 2012 o 8,6 %.

„Skok mezi deregulovaným a tržním nájmem by spousta domácností vůbec nemusela unést. Chceme proto zvolnit deregulaci v Praze, dalších devatenácti městech Středočeského kraje a ve všech krajských městech kromě Ústí nad Labem a Ostravy,“ uvedl Hynek Jordán z tiskového oddělení ministerstva.

Lucie Lukačíková
Foto: archiv autora

3.3.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist