Chraňte svůj dům – před mrazem i zloději!

Sezóna horských a lyžařských zájezdů klepe na dveře, a pokud i vy patříte mezi ty, kteří v mrazech brázdí sjezdovky nebo chodí po horách, nezapomeňte na mráz připravit kromě sebe i váš byt nebo dům. Nečekaná a především nezvaná návštěva by totiž mohla přijít právě teď, ať už v podobě nepříjemného mrazu nebo rovnou zloděje. Nedovolte jim překročit práh!

108851-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Máte-li rodinný dům, dejte pozor hlavně na střechu. Návaly sněhu by ji mohly nenávratně poškodit a nejenže by se tudy mohl dostat zloděj, ale své umí udělat i mráz. Pokud jste sníh ze střechy denně uklízeli a teď jedete pryč, raději se proti případné vánici pořádně pojistěte – a to nejen pojistkou, ale i kontrolou krytiny.

Zkontrolujte střechu
Stačí kontrola alespoň optická, kdy kromě tašek zkontrolujete i komíny, vikýře nebo střešní okna. Nic by nemělo být povolené nebo rozbité – v tom případě hned opravujte nebo si povolejte profesionály. V zimě se nevyplatí s opravou střechy čekat. Mráz ji může na několika místech roztrhat, dovnitř zateče voda, znovu zmrzne a můžete celou střechu na jaře rekonstruovat.

Protisněhové háky a mříže
Pozor dejte i na okapy, nekompromisně je zbavte malebných rampouchů, které je můžou svojí vahou poškodit. Investujte do protisněhových zábran – mříží nebo háků. Ty umí zabránit sesuvu velkých mas sněhu, které by mohly při pádu ze střechy někoho zranit. Háky samozřejmě nenechají sníh na střeše až do jara, ale rozdělí masu na menší kusy, které už tak nebezpečné nejsou.

Pamatujte na to, že pokud sníh z vaší střechy někoho zraní, můžete se dostat až před soud a zaplatit pak tučné odškodné – které je samozřejmě mnohem vyšší než pořízení protisněhových zábran. V dnešní době ale existují i firmy, které se na odstraňování sněhu ze střech specializují. Nebojte se je kontaktovat a požádat o pomoc.

I v zimě dejte pozor na zloděje!
Pokud zazimováváte chatu, určitě berete ty nejcennější věci s sebou a nic, co by mohlo zloděje nalákat, tam nenecháte. Pokud jedete na zimní dovolenou, nic podobného si dovolit nemůžete a všechny cennosti i techniku musíte naopak nechat doma. A to je přesně to, co láká i v zimě zloděje. Nenechte proto nic náhodě.

Soused nad zlato
Nejjednodušší, nejlevnější a mnohdy i nejúčinnější variantou je poprosit o pomoc souseda. Dejte mu klíče a informujte ho o tom, kdy odjíždíte a kdy se vracíte. Do bytu může zaskočit třeba každý den vpodvečer, rozsvítí, zkontroluje nezbytnosti a vrátí se zpět. I nepatrné pohyby a světlo zloděje odradí. Teď v zimě, kdy jsou dny krátké, je podezřelé, pokud u vás doma už od čtyř hodin nesvítíte. Kromě toho soused nebo sousedka můžou zalít i květiny a popřípadě nakrmit rybičky nebo křečka.

Investujte do elektronického zabezpečení
Nebojte se investovat do bezpečnostních prvků – pořádnými dveřmi počínaje a automatickým alarmem konče. Ten dá mnohdy vědět  kromě vás i policii a zloděje dostatečně vystraší. Máte-li rodinný dům, poproste souseda v případě hustého sněžení o občasné odklizení sněhu, ať to vypadá, že v domě někdo skutečně je.

Text: Martina Gajdošová
Foto: frontdoor.com, nps.gov, green-moxie.com, dochemp.com, nps.gov, staysure.co.uk, meltsnow.com

28.12.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist