Jak chránit solární panely před holubím trusem?

Vzhledem k tomu, že solární panely musí pro svou činnost přijímat maximum slunečního světla, je velmi důležité udržovat jejich povrch v čistotě. Nepořádek od holubů je tedy velkým problémem, protože snižuje výkon. Poradíme vám, jak se nezvaných návštěvníků zbavit.

shutterstock_2078469625-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Skvělým způsobem, jak snížit účty za energie a topení, je vybavit střechu fotovoltaickou elektrárnou. Využití slunce k výrobě elektřiny pro domácnost a prodej přebytků do sítě značně vylepší domácí rozpočet. Vše ale závisí na bezchybném fungování solárů.

Proč je důležité chránit solární panely před holuby?

Holubi jsou jedním z největších problémů, s kterými se jako majitelé solárních panelů můžete potýkat. Přečtěte si důvody, proč byste neměli vrkající hejno na vaší střeše brát na lehkou váhu.

1. Špinavé panely vyrobí méně energie

Nebudeme chodit kolem horké kaše: holubi = holubí trus. Ten brání solárním panelům v přístupu slunečního světla, které je potřeba k výrobě energie. Díky znečištění povrchu solárů můžete po prvním roce přijít až o 2,8 % vyrobené elektřiny, což významně prodlouží návratnost vaší vstupní investice.

2. Poškození panelů

Holubí trus je kyselý, proto způsobuje korozi a v krajním případě i poleptání povrchu panelů. Ty mohou ztratit barvu a příjem slunečních paprsků se tak omezí. Pak je tu ještě místo pod panely. Holubi milují chráněný prostor, a ten najdou pod vyvýšenými soláry na střeše. Takový kryt je ideální pro umístění hnízda. A kde holubi hnízdí, tam se i vrací, vyvádí mladé a způsobují problémy. Mohou klovat do kabelů a elektrických zařízení pod panely. Jejich hnízda jsou z části zaplněná trusem, který může způsobit i poškození konstrukce solárních panelů.

Jak zabezpečit svou fotovoltaickou elektrárnu před opeřenci?

Jelikož tito ptáci patří mezi chráněné druhy, nesmí se k jejich odehnání používat metody, které by jim mohly ublížit, tedy střelba, jedy nebo zraňující předměty.

1. Sítě a pletiva

Jedním z nejúčinnějších způsobů ochrany je použití drátěného pletiva. To by mělo obepínat vnější okraj panelů a sahat až ke střešní krytině, aby se zabránilo vniknutí ptáků pod solární zařízení. Jakmile holubi a další tvorové zjistí, že se na vaší střeše nemají kde usadit, odstěhují se a nebudou mít důvod se vracet.

2. Instalace hrotů

Hroty mohou znít jako krutá a drastická metoda, ale ve skutečnosti tomu tak není. Moderní varianty nejsou ostré, pouze nechtěným obyvatelům znepříjemňují přistávání a pobyt na střeše, ale způsobem, aby je nezranily. Použitím hrotů či pletiva také zachováte vizuální přístup ke spodní části panelů, takže můžete provádět pravidelnou kontrolu a ujistit se, že jsou v dobrém stavu.

Čtěte také:

3. Udržujte čistý prostor

Holuby přitahují potraviny a odpadky, které by se mohly stát zdrojem jejich obživy. Pokud se u vás nacházejí zdroje potenciální potravy, budou se k vám opeřenci stahovat. Odpad ukládejte do pevných kontejnerů. Zajistěte, aby se nedostali ke krmivu pro vaše domácí mazlíčky, a po každé zahradní hostině zameťte.

Jak vyčistit solární panely od trusu

Pokud si váš dům přeci jen holubi oblíbili, budete muset přistoupit k očistě panelů. Existují firmy, na které se můžete obrátit, ale jejich práce něco stojí. Dobrou zprávou je, že omýt fotovoltaickou elektrárnu zvládnete i svépomocí.

1. krok: Navlhčete plochu

Sáhněte po hadici a zamiřte vysoko, tak, abyste proud vody dostali nad panel, zatímco zůstanete stát bezpečně na zemi. Dopadající voda rozbije holubí trus a jeho zbytky spláchne. Při troše štěstí by mohl tento postup stačit k odstranění inkriminovaného nepořádku. Pokud ne, přejděte k druhému kroku.

2. krok: Udělejte si přestávku

I když prvotní příval vody nečistoty neodstraní, má vaše námaha svůj smysl. Zvlhčí nános špíny a tím ho změkčí. Dopřejte si desetiminutovou přestávku a dejte vodě čas, aby pronikla do vrstvy trusu.

3. krok: Dejte si opáčko

Po uplynutí přestávky se vraťte s hadicí a pokračujte v odstřikování pomocí vysokého spádu vody. Měňte úhel dopadu a snažte se, aby se trus uvolnil a sklouznul z panelu. Pokud to nepomůže, udělejte další desetiminutovou přestávku a postup opakujte. Čím budou nečistoty měkčí, tím půjdou lépe dolů. Jestli ale nezabere ani to, budete muset zapojit svaly.

4. Chopte se mopu

Poslední možností, před zapojením profesionála je zkusit nečistoty odstranit mechanicky. V tomto případě budete muset vylézt na střechu. K ruce si vezměte dlouhý mop s neabrazivní plochou. Důkladně zvlhčená špína by měla jít dolů působením mechanické síly celkem snadno. Mop pravidelně vymáchejte v mýdlové vodě či saponátu. Poslední zbytky odstraňte závěrečným proudem vody. Čištění solárních panelů patří k údržbě, kterou byste měli provádět pravidelně každý půlrok bez ohledu na to, zda se vaše střecha stala oblíbeným místem holubích sletů či ne. Jakékoliv běžné nečistoty totiž výkon vaší fotovoltaické elektrárny časem sníží.

25.4.2022 11:30 | autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist