Chováme neobvyklá zvířata

Jak složitý je chov některých zvláštních zvířat? Pokud máte rádi zvířata, a hlavně ta netradiční nebo exotická, chtěli byste je určitě mít doma jako domácí mazlíčky. Některá nejsou problematická na chov, u některých musíte dodržet dostatečný prostor nebo jim poskytnout specifické krmení.

depositphotos_76717029_l-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Chov netradičních zvířat nemusí být složitý

Chov zvláštních zvířat

Jak na chov zvláštních zvířat? Mohou být velmi jedineční a na chov nenároční. Záleží, které zvířátko si vyberete, abyste mu jako majitel poskytli tu správnou péči a zároveň vzhledem k vašim podmínkám správný prostor. V prvé řadě je dobré si dopředu zjistit ke konkrétnímu zvířeti podmínky chovu. S tím souvisí i specializovaná veterinární péče, která nemusí být zrovna levná a zároveň dostupná v okolí vašeho bydliště.

Pod pojmem exotické nebo netradiční zvíře si často lidé představí zvíře, které není domestikované, jako jsou různé druhy malých šelem nebo hlodavců. Některá zvířata jsou naopak brána jako exotická a zatím jsou domestikovaná a velmi vzdálena od svých divokých předků.

Ježek

Není hlodavcem a ani příbuzný dikobrazů. Ježek je hmyzožravec. Péče o tohoto živočicha patří k těm méně náročným. Jedná se o samotářského tvora, který se dožívá 5-7 let. Stravu můžete podávat složenou z granulí nebo z ovoce v kombinaci s vhodným hmyzem. Veškerou potřebnou stravu snadno seženete například v potřebách pro domácí mazlíčky. Ježek potřebuje pro svůj život správnou ubikaci, sestávající se z terária odpovídající velikosti. Je velmi temperamentní, ale při správném zacházení a návyku poměrně rychle zkrotne.

Chcete chovat zvláštní zvíře? Pořiďte si miniprasátko

Je ideálním parťákem pro alergiky, kteří si běžného chlupatého mazlíčka nemohou dovolit. Naučí se různé povely a můžete s ním chodit i na procházky s vodítkem. Jedná se o velkého labužníka, nepohrdne trávou, zrním, ovocem nebo zeleninou. Pošmákne si i na tvrdém pečivu nebo psích granulích.

Hlodavci

Pokud chcete chovat nějaké zvláštní zvíře, pátrejte mezi hlodavci. Zvláště oblíbení jsou chipmunkové, bodlinatky, osmáci degu, mary nebo psouni. Jedná se o společenská zvířata, která potřebují dostatek prostoru adekvátní k jejich velikosti. Strava by měla být jednoduchá, postačí ovoce a zelenina. Osmáky degu se vyplatí chovat ve více kusech. Psouni potřebují velmi prostornou klec. Čipmánkové nejsou příliš mazliví. Bodlinatky jsou všežravci, postačí jim prostorné skleněné terárium a kolotoč stejný, jako mají rádi křečci. Mary je vhodný jako venkovní mazlíček na farmu nebo statek, případně pokud máte rozlehlý dvorek, protože je to poměrně velký hlodavec.

Nosál je temperamentní medvídek

Je medvídkovitá šelma, která je velmi temperamentní. Pro svůj dobrý vývoj potřebuje dostatek prostoru například ve voliéře, kde bude mít různé prolézačky, lana, pařezy nebo špalky. Chov nosálů podléhá registraci a povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči (stejně jako u ostatních šelem). Samec se snese společně se samicí. Nosálové jsou všežravci, nepohrdnou psími nebo kočičími granulemi, ovocem, zeleninou, masem, rybami, jogurtem, těstovinami, vejci, rýží, piškoty nebo hmyzem. Nezapomeňte jim dodávat vitaminy a minerály pro kožešinová zvířata. Dokážou se naučit chodit na kočkolit a můžete je i vodit v postroji na procházky.

Leguán

Také leguána můžete chovat jako zvláštní zvíře. Leguán zelený má velmi krotkou povahu. V létě mu postačí pampeliška, jetel nebo kopřiva. V zimním období mu udělá radost nastrouhaná mrkev, rukola nebo polníček. Pokud budete leguána chovat v bytě, budete potřebovat terárium velké alespoň 2 m, protože dorůstá do délky 1,5 m. Až si na vás zvykne, můžete jej krmit rovnou z ruky a bude za vámi běhat jako pejsek.

Členovci: švábi, tarantule, škorpioni, mnohonožky nebo krabi

Nejedná se o klasické mazlíčky, ale jsou to velmi zajímavá zvířata. Švábi madagaskarští žijí 3-5 let a potřebují větší péči. Pavouci a tarantule nejsou vhodné pro začátečníky. Chovají se v teráriích a potřebují různé druhy hmyzu jako potravu. Africké mnohonožky potřebují v teráriu zahradnický substrát a jako potravu zeleninu. Podklad je nutné udržovat vlhký občasným pokropením. Škorpióni vyžadují vyhřáté terárium a hmyz jako potravu. Velcí krabi jsou mrchožrouti, kteří čistí zbytky po rostlinách i živočiších.

4.5.2023 12:06 | autor: Šárka Miškovská | zdroj: blog.mall.cz, hobbio.cz, sokujiciplaneta.cz
Více o tématu: neobvyklá zvířata

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist