Chcete změnu? Zkuste tapety!

Tapety si mnozí z nás spojují s dobou osmdesátých let a možná právě proto se na ně díváme s podobným despektem, podobně jako např. na sektorový nábytek nebo tzv. „lino“. To je ale chyba, tapety jsou velmi efektním řešením, zažívají znovu svou renesanci, používají se všude na světě a dokáží nabídnout to, co jiné úpravy stěn jednoduše neumí. Zkuste to, zlepšete si bydlení. A jaké jsou přednosti tapet?

125027-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Lepit si papír imitující dřevo na zeď, je svým způsobem zvrácenost. Papír je papír a když se tváří jako dřevo, tak není něco v pořádku. Velkým hitem v oblasti bydlení osmdesátých let, byly tapety vytvářející iluzi hrubé neomítnuté cihlové stěny. Ovšem pokud si na zeď nalepíme papírové tapety, které nezapírají, že jsou z papíru a naopak tuto vlastnost prezentují jako svou výhodu, pak přece není co namítat. Problém může být pouze v tom, že prostě někdo nemá rád tapety, to je vše. A jaké jsou jejich výhody?

Tapety, ať už textilní, papírové či vinylové, dokáží v prvé řadě:

1. vytvořit tolik vyhledávaný efekt „zateplení“ interiéru a to už jen úpravou stěn. Stačí vytapetovat a místnost je lidově řečeno „jako ze škatulky“.

2.nabídnou takové vzory a plastické reliéfy, které pochopitelně nemůže ve srovnatelných cenových relacích nabídnout žádná jiná technologie úpravy stěn.

Tapety jsou také jediným druhem úpravy povrchu stěn, který má tepelně izolační vlastnosti. V relativně zanedbatelné míře tlumí také zvuk (činí stěny méně prostupné) a zvyšují tedy klid a ex post i kvalitu bydlení.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie tapet

To vše v cenách srovnatelných s cenami malování. Běžný pokoj 20m2 s výškou stropu cca 2.5 m vás přijde na cca 6 500Kč (tběžné papírové apety + tapetování).

Velmi zhruba se ceny tapet pohybují kolem 60 Kč za m2. Mohou být levnější i mnohem dražší. Stejnou cenu zaplatíte za tapetování. Jinak řečeno, počítejte cca 120, lépe 150 Kč za m2 tapet.

A dejte si pozor, aby vaše tapety dovolily stěně dýchat. V opačném případě je mohou objevit plísně, vlhkost atd.

Karel Holý
Foto Styltex, Wallwear, Bonaldo

14.3.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist