Chcete zlepšit svůj životní styl? Víme, jak na to

Leden se chýlí ke konci a vám je jasné, že ani letos ho novoroční předsevzetí nepřežijí. Cítíte-li však v životě neklid a potřebu zlepšit život, vsaďte na pozitivní změny, které vás (na rozdíl od náročných předsevzetí) budou opravu bavit.

3_pixers_sypialnia_74294338-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Pixers

Vychutnávejte si to, co máte

Váš domov je útočištěm pro vás i vaše blízké. A to není zrovna málo. Proč se tedy na začátku nového roku nesoustředit na to, čeho už jste dosáhli, místo toho, abyste si umanutě dělali seznam dalších úkolů a předsevzetí. Užívejte si to tam, kde právě jste.

Přečtěte si nepřečtené knihy z vlastní knihovny, připravte si jídlo, které milujete, poslouchejte hudbu, na kterou jste posledních pár měsíců neměli čas. Zachumlejte se pod deku a pusťte si svůj oblíbený starý film. A naplno vnímejte pohodu a blízkost lidí, které máte kolem sebe.

Co byste měli udělat: Otevřete blok nebo pusťte počítač a sepište si pět věcí o svém domě, za které jste v tuto chvíli vděční. Pak přidejte soupis deseti věcí, které vás těší. Projděte svůj dům s notebookem v ruce a přidávejte další body, o nichž se domníváte, že patří mezi to dobré ve vašem světě.

Označte, co se vám líbí

To může být ve skutečnosti o dost těžší, než to na první pohled vypadá. Zkuste letos věnovat větší pozornost tomu, jaké styly, barvy a textury vás doopravdy zajímají a lákají. Když si uvědomíte, co se vám skutečně líbí, budete mít to snadnější při zařizování a nákupech a vybudujete si postupně domov, kam budete skutečně patřit.

Co byste měli udělat: Vyfoťte si místa ve svém domě, která jsou podle vás ta nejúžasnější. K fotografii přidejte stručný popis toho, co se vám na každé fotografii líbí – barvu, židli, pohled z okna apod. Pokud budete mít náladu, můžete si fotky vytisknout a vytvořit z nich zajímavou koláž. Možná si přitom uvědomíte, jak je u vás doma pěkně, a navíc ještě získáte zajímavou dekoraci.

Odstraňte nebo změňte věci, které se vám vadí

Odstranění negativ je stejně důležité jako (nebo ještě důležitější) přidání pozitiv. Možná si to už ani neuvědomujete, ale když se nad tím zamyslíte, tak zjistíte, že vás celou dobu rozčilujete třeba ten obraz v hale, že nesnášíte lustr v jídelně nebo vás irituje ta příšerná barva na stěně v obýváku. S těmito atributy se nemilosrdně rozlučte. Budete překvapeni, jak se vám uleví.

Co byste měli udělat: Projděte svůj domov s poznámkovým blokem a sepište si seznam věcí, kterých byste bez váhání zbavili, kdybyste se nemuseli řešit, co s nimi udělat. Až skončíte, usaďte se do křesla s šálkem čaje a znovu si seznam v klidu prohlédněte. Kterou věc můžete hned teď vyhodit nebo nabídnout třeba někomu za odvoz? Co vám brání v odstranění ostatních bodů ze seznamu? Odstraňte ze svého domu či bytu minimálně jednu věc ze soupisu a pak si v klidu naplánujte, jak se postupně zbavíte i těch ostatních.

Nekupujte nic jen tak

Pokud něco akutně nepotřebujete nebo pro to nemáte předem určené místo, tak nákup alespoň odložte. Přijměte za své nové pravidlo. Možná to pro vás bude hodně náročné s ohledem na vaše dosavadní nákupní zvyklosti, ale stojí to za to. Pokaždé, když zjistíte, že uvažujete o nějaké koupi, zeptejte se sami sebe, zda tuto položku skutečně potřebujete. Pokud je to dekorativní předmět, a ne čistě funkční, přineste ho domů pouze v případě, že je něčím výjimečný a předem přesně víte, kam ho dáte.

Co byste měli udělat: Pořiďte si lepicí papírky a napište na ně: „Potřebuješ to? Víš, kam to dáš?“ Jeden si dejte do peněženky, druhý na počítač (pokud fandíte e-shopům), další si můžete dát pro jistotu do kabelky nebo na palubní desku auta.

Rozmazlujte se

Vůbec nepřemýšlejte o tom, zda si to zasloužíte. Dopřávejte si malé radosti, jako jsou čerstvé květiny, luxusní mýdlo nebo pěna do koupele, šálek dobrého čaje nebo čerstvá bageta z vaší oblíbené pekárny. Můžete si samozřejmě povolit i finančně náročnější záliby. Máte rádi umění nebo cestování? Založte si speciální spořicí účet, na který budete každý měsíc odkládat peníze a po čase si za ně skutečně dopřejete to, na co byly určené.

Co byste měli udělat: Plánujte dopředu a nekupujte něco jen proto, že máte zrovna dobrou nebo špatnou náladu. Jedině tak se vám podaří vytvořit domov, který bude odrážet nejen váš vkus, ale i vaši osobnost.

27.1.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist