Chcete v domácnosti ušetřit? Dejte pozor na 5 věcí při stavbě domu!

Ve snaze ušetřit už jsme vymysleli různé důmyslné triky, ovšem řešení typu místo topení v prosinci doma navlíknout pletené ponožky a kulicha nejsou zrovna nejvhodnější. Klíč ke skutečným a snadným úsporám se skrývá v detailech při stavbě domu.

133150-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Kvalitní projekt = úspora peněz

Pokud je stavba i projekt zpracována kvalitně a „hlavou“, je šance na úspory doslova bez práce skutečně velká. Především je třeba dobře si rozmyslet velikost a tvar budovy, rozmístění pokojů, či materiál, který budete preferovat.

1. Tvar: ekonomičnost versus estetika

Logicky nejideálnějším tvarem pro dům je krychle, která má největší objem při nejmenší povrchové ploše. Při minimální spotřebě materiálu i malých tepelných ztrátách tedy získáme největší možné množství využitelných prostor. Nejlevněji vyjde samozřejmě také stavba s co nejmenším množstvím arkýřů, balkónů, předsazených konstrukcí sloupů apod.

2. Na velikosti záleží

Rozhodování mezi dvoupatrovou a jednopatrovou budovou není snadné. Při stejné rozloze užitné plochy jsou náklady na jednopatrový dům vyšší, stejně jako budoucí tepelné ztráty (vzhledem k většímu povrchu objektu jsou logické). Na druhou stranu je jednopatrový dům velkou výhrou pro starší a hůře pohyblivé obyvatele a naprosto nepostradatelný pro zdravotně postižené.

3. Roli hraje i rozvržení místností

Především situování WC, koupelen a často i kuchyně do jedné části domu (třebaže ve více patrech) je výhodnější kvůli zkrácení trasy rozvodů, ale také kvůli jedinému nutnému zdroji teplé vody. U půdorysně úsporných dispozic je rovněž výhodné  dnešní době tolik oblíbené spojení obývacího pokoje s kuchyní, případně i jídelnou v jednom.

4. Nepodceňte výběr materiálu

Jednou z věcí, na které se rozhodně nevyplatí šetřit, je materiál, konkrétně nosné konstrukce, izolace, střešní krytina a rozvody. Peníze, které byste jednorázově uspořili na některé z těchto položek, byste v budoucnu mnohonásobně přeplatili. Naopak podlahové krytiny či malby v místnostech můžete pro začátek volit z levnějších, v budoucnu není problém je renovovat či změnit dle nového vkusu i finančních možností.

5. Ušetřit se dá i při navrhování

Kdo už někdy realizoval stavbu domu, jistě brzy zjistil, jak propastný cenový rozdíl je mezi stavbou „na míru“, dle specifických požadavků, a stavbou typového domu. Vzhledem k faktu, že typových domů jsou spousty, je jistě lepší vybrat si nějaký takovýto, a třeba jen požádat o drobné úpravy, než architektům platit za zcela nové náčrty.

Lucie Lukačíková
foto: archiv autora

23.6.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist