Chcete spojit kvalitu s luxusním vzhledem? Vsaďte na umělý kámen

Patříte mezi milovníky výrobků z kamene? Proč ne, jedná se o materiál prověřený staletími. Nicméně větší kamenné plochy, jako jsou podlahy, obklady stěn či pracovní kuchyňské desky, musejí odolávat velké zátěži, vlhkosti a splňovat další podmínky. Proto je v těchto případech praktičtější upřednostnit umělý nebo tvrzený kámen před tím přírodním. Jaké jsou mezi nimi rozdíly?

19elegance_eco_ash-1100x618.jpg Celá galerie 22 Zdroj: Technistone

Kvalita versus cena

To jsou hlediska, která řešíme nejčastěji. Než ale vybereme pracovní desku či obklad, musíme zvážit ještě řadu dalších aspektů. Kámen vypadá luxusně, nadčasově a už na první pohled působí ve srovnání s laminem nebo dřevem mnohem odolněji vůči „hrubšímu zacházení“. Tomu se zvláště kuchyňská pracovní deska občas nevyhne.

Ne každý kamenný materiál však bude splňovat všechny představy o dokonalé kuchyni či koupelně. V nabídce totiž není jen čistě přírodní kámen, ale také jeho alternativy – umělý a tvrzený (technický kámen). Asi každý nejraději zvolil přírodní kámen. O to víc budete možná překvapeni, když poznáte vlastnosti těch zbylých dvou.

Přírodní kámen je luxusní

Jedná se o materiál, který má bezesporu dlouhou životnost. Nicméně ne každý typ kamene se hodí do kuchyně nebo koupelny. Například mramor, který sice velmi populární v koupelnách, nicméně podle odborníků je do kuchyní zcela nevhodný. Je totiž velmi křehký, trpí velkou pórovitostí, a tedy i vysokou nasákavostí. Proto je méně odolný proti vzniku těžko odstranitelných skvrn od barvících potravin (šťávy z ovoce a zeleniny, černého čaje, červeného vína, kávy apod.). A na pracovních deskách bohužel často zůstávají viditelné otisky.

Přírodní kámen proto potřebuje pravidelnou impregnaci profesionálními prostředky (podle intenzity využívání kuchyně alespoň jednou za půl roku). Vytvoří se tak paropropustná vrstva, která brání propouštění tekutin, a kámen tak může stále dýchat. Stejně tak nečistoty se musí odstraňovat pouze doporučenými prostředky, které nepoškodí impregnaci ani kámen samotný.

Umělý kámen se dá zbrousit

Pro výrobu kuchyňských desek se často používá umělý kámen. Známými producenty jsou například Corian, Silgranit nebo Hi-Macs. Je vyrobený z přírodních minerálů a čistého akrylového polymeru. Je neporézní, a tedy stejně jako tvrzený kámen hygienický a snadno udržovatelný. Ani na něm se nemusíte bát viditelných spár.

Výhodou je, že můžete vybírat z pestré barevné palety. Obsahuje menší podíl přírodních materiálů a větší množství pryskyřice, proto je i tvárnější. Jeho nedostatkem je však malá odolnost proti poškrábání, které je na některých barevných odstínech velmi viditelné a těžko je zakryjete. Poškození se dá samozřejmě zbrousit, ale taková oprava vyžaduje odbornou firmu, což představuje další náklady navíc.

Vzhledem k většímu podílu pryskyřice také hůře snáší rychlé změny teplot. Položit horkou pánev přímo na desku? Raději ne. Pryskyřice však přináší výhody zpracovatelům, kterým se s umělým kamenem lépe pracuje a jsou schopni z něj snadno vytvořit i atypické nestandardní tvary.

Nejodolnější tvrzený kámen

Tvrzený kámen je materiál, který je z více než 90 % tvořen přírodními materiály. Ty jsou spojeny kvalitní polyesterovou pryskyřicí, doplněny barevnými pigmenty, případně zrcadlovými a skleněnými střepy pro efekt odlesků. Na rozdíl od přírodního kamene disponuje tvrzený kámen mnohem větší tvrdostí, odolností proti poškrábání a nízkou nasákavostí a díky tomu je snadné udržet kuchyňské desky z tohoto materiálu hygienicky čisté a zdravotně nezávadné.

Velkou výhodou tvrzeného kamene je, že má stejnorodou strukturu a díky své barevné stálosti na desce nejsou znát žádná napojení nebo nejsou viditelné žádné estetické vady. Přesto si uchovává přírodní vzhled a například tvrzený kámen v mramorovém designu od přírodního mramoru na první pohled téměř nepoznáte. Kromě toho nabízí daleko pestřejší paletu barevného provedení. U nás je neznámějším výrobcem tohoto materiálu česká firma Technistone. Cena technického kamene zde začíná na 6000 korunách za metr čtvereční. Konkurencí tohoto českého výrobce je například španělská značka Silestone, kde si však výrazně připlatíte.

Stačí ho otřít vlhkou houbičkou

Umělý a tvrzený kámen v leštěné podobě je při běžném provozu téměř bezúdržbový. Povrch stačí otřít vlhkou houbičkou se saponátem, takže snadno dosáhnete stejně dokonalého vzhledu jako před prvním použitím. Nepoužívejte však abrazivní kuchyňské čisticí prostředky či vysoce koncentrované čističe a chemikálie.

Pro pravidelnou údržbu můžete využít také čistidla koupená přímo u výrobců umělého kamene, která snadno odstraní mastnoty i běžné nečistoty.  V případě matného povrchu je dobré kámen jednou za půl roku povrch naimpregnovat pomocí speciálního přípravku.

14.12.2022 5:30 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: Redakce ve spolupráci s Technistone

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist