Chcete rodinný dům z katalogu?

Ceny bytů ve velkých městech, zejména pak v Praze, jsou srovnatelné s cenami novostaveb typizovaných rodinných domů. Byt za 2,5 mil nebo raději rodinný dům na okraji města? Výběr domů je bohatý, stačí si prolistovat katalog, ale pozor, za anoncovanou cenu většinou nikdy bydlet nebudete.

125643-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Typizované rodinné domy, které ne vždy tím nejideálnějším způsobem dotvářejí zejména příměstskou krajinu, mají jednu velkou výhodu. Stačí připravit výkresovou dokumentaci pro jeden dům a podle něj se pak postaví desítky, stovky a nebo tisíce dalších domů. Náklady na projekt jsou tím pádem v podstatě nulové a nebo velmi nízké. Zákazník, který pak listuje katalogem, je příjemně překvapený přijatelnou cenou a logicky ji srovnává s cenou bytu. Má to ale jeden háček. Cena je součástí propagace a musí být co možná nejnižší, musí lákat, podobně jako levné letenky, jejichž výsledná cena je ale po přičtení všech dalších poplatků již mnohem méně atraktivní, než v katalogu nebo na billboardu.

Do Paříže za jednu korunu

Cena typizovaných rodinných domů je v drtivé většině případu uváděna bez ceny pozemku (ten musí být vybavený veškerými inženýrskými sítěmi – voda, elektřina atp.), který může být bez problémů dražší, než samotná stavba. Tuto základní skutečnost si ale většina potenciálních zákazníků uvědomuje. Problematičtější je úprava domu podle individuálních potřeb případného budoucího uživatele, stejně jako jeho materiálová skladba. Každý zásah typu posunutí příčky, rozšíření koupelny, výměna dveřních zárubní nebo třeba krbové vložky, mění konečnou cenu, která pak už nemusí být ve srovnání s cenou bytu tolik atraktivní.

Relativně nízká katalogová cena novostaveb rodinných domů je daná jejich „sériovou výrobou“  a jakýkoliv individuální zásah může být naopak až neúměrně drahý, neboť představuje vybočení z mantinelů typizované produkce.

Doporučení:

1.ptejte se, co všechno v sobě cena domu zahrnuje a co bude naopak potřeba připlatit. Někdy je to dobrodružství srovnatelné s nákupem na první pohled levné letenky, která v sobě ještě nezahrnuje letištní a palivové a jiné příplatky.

2. ptejte se a chtějte detailní – položkový rozpis použitých materiálů a provedených prací. Nechte si vše vysvětlit, stavební terminologie nemusí být úplně srozumitelná.

3.chtějte vidět vzorový dům a porovnávejte ho s tím, který si chcete koupit. Ve vzorovém domě ale mohou být jiné – lepší podlahové krytiny, může tam být luxusní nábytek, který odvede vaší pozornost od samotného domu.

4.vzorový dům může být úplně jinak orientovaný a bude mít tedy úplně jiné a nesrovnatelné světelné podmínky.

5. rozhodně naplaťte vysoké, např. 70% zálohy předem.

Red.
Foto archiv redakce

8.8.2008 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist