Chcete pronajmout byt? A víte, na co si dát pozor?

Máte-li k dispozici byt, který neobýváte, je hřích jej nechat prázdný. Zkuste si do něj sehnat nájemníky. Mladé rodiny s malými dětmi si mnohdy nemůžou vlastní byt dovolit, do větších měst se stěhují studenti, na které nezbudou koleje, nebo pracující, takže o nájemníky jistě nebude nouze. Na co si ale dát pozor, než jim dveře svého bytu otevřete?

116377-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

V právním slova smyslu existuje jen jeden druh vlastnictví, ale v přeneseném významu je možné mluvit o třech typech držení bytu, respektive o třech způsobech s jeho nakládáním. U každého je to s pronajímáním jinak. U osobního vlastnictví není problém byt pronajmout. Na internetu je spousta vzorových nájemních smluv, podle kterých si můžete napsat tu svoji. Pokud máte stále strach, nebojte se poradit s právníkem. Špatně napsaná nájemní smlouva vám totiž dokáže udělat ze života peklo, zvlášť, ví-li toho o ní nájemník více než vy.

Nejčastějšími chybami jsou špatná identifikace stran, což se stává například v případech manželských párů nebo více nájemců, pozor je třeba dát si například i na ochranu proti neplatičům, kteří bohužel stále existují, nebo na stanovení doby trvání smlouvy. Mezi dobou určitou a neurčitou jsou celkem zásadní rozdíly.

Velká fotogalerie obývacích pokojů

Pronajmout družstevní byt: zeptejte se družstva
Stále rozšířeným vlastnictvím je vlastnictví družstevní. Jak je to vlastně s pronajímáním tady? Bohužel budete více omezeni než v případě vlastnictví osobního. Vlastníkem bytu totiž nejste vy, ale jeho družstvo. Vy jste ve svém bytě pouze nájemcem a jednu nájemnou smlouvu už máte uzavřenou s družstvem vy.

Logicky tak potom nejde vystavit další nájemní smlouvu, byly by totiž na jeden byt dvě. S tím, komu chcete byt pronajmout, musíte uzavřít smlouvu podnájemní. Aby platila, musíte získat souhlas bytového družstva, tedy majitele celé nemovitosti. Vyznačíte-li ho přímo na podnájemní smlouvě, uděláte nejlíp.

Nájemní nebo podnájemní smlouva?
U některých družstev totiž může být pronajímání bytu dalším osobám důvodem k vypovězení smlouvy na družstevní byt a vy tak můžete přijít nejen o možnost byt pronajímat, ale i o možnost v bytě bydlet.

Mezi nájemní a podnájemní smlouvou existuje ještě další velký rozdíl. Ten, kdo pronajímá, je chráněn mnohem více, než ten, kdo se do bytu nově nastěhuje. Například ukončení smlouvy je mnohem jednodušší, můžete si ve smlouvě dohodnout libovolně dlouhou lhůtu pro případ výpovědi. Ta je v případě smlouvy nájemní vždycky tříměsíční.

Důležité přílohy

Na co by se rozhodně nemělo zapomenout, je předávací protokol o bytu. Pokud chcete pronajmout byt alespoň z části vybavený nábytkem, je všechno třeba zapsat, abyste pak o nábytek nepřišli. U lépe vybavených bytů bývá běžné nábytek před podnájmem vyfotit.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Předtím, než byt definitivně pronajmete, je rozhodně vhodné, poradit se s těmi, kdo sepisování smluv rozumí. Ne každý se rodí s tím, že bezpečně ví, co je to identifikace stran, kdo je přesně vlastník, kdo nájemce. Nebojte se zeptat. Až budete řešit, jak nájemce vystěhovat nebo mu budete hledat náhradní bydlení, bude pozdě.

 

další inspirave ve článku Ocenění nemovitosti lze získat online a zdarma

Martina Tlachová
Foto: panelopa.cz, atelier4.cz, earchitekt, kova.cz

9.11.2009 12:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist