Chcete postel s čelem a nebo postel bez čela?

Je to možná zvláštní otázka, ale v okamžiku, kdy se rozhodnete pro novou postel, budete si na ní muset opravdu odpovědět a najednou zjistíte, že zas tak zvláštní a nebo banální tahle otázka není. Jednak je to o pocitu vašeho bezpečí, zároveň je to otázka samotného pohodlí a vhodnosti postele, a stejně tak je čelo velkým tématem pro Feng šuej.

113033-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: archiv redakce

I postel je kusem nábytku, který má svou historii a od doby, kdy se o postelích začalo uvažovat v kategoriích pohodlí, získávaly svá čela a své pelesti. Jednak je to vlastně konstrukční prvek, který zpevňuje samotné lůžko a pak je to věc v kvalitě bezpečí.

Čelo odděluje spáče od okolního světa a lidově řečeno mu „kryje záda“, respektive citlivé místo za temenem hlavy, kde je spáč nejvíce zranitelný. Otázka znějící „postel s čelem nebo postel bez čela“ je otázkou dotýkající se základní zkušenostní výbavy člověka a to z  prehistorní doby, kdy se ještě musel každou chvíli starat, aby nepřišel o svůj holý život.

TIP: zkuste si dát postel bez čela doprostřed místnosti a ucítíte ten rozdíl, stejně jako budete mít zjevně nutkání schoulit se do rohu, schovat se ke zdi. Jsou to prastaré instinkty, které se v některých lidech ozývají s různou intenzitou.
Čelo je tedy jakýmsi kusem materiálu, který poskytuje bezpečí a lidé snadněji usínají, jsou-li „krytí“.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní fotogalerie ložnic.

Dávnověká čínská nauka Feng šuej (shui aj.).  v tomto smyslu dopracovává pozici spáče do určité dokonalosti a rozhodě radí, aby postel nebyla hlavou otočena směrem ke dveřím ani k oknu a to prostě proto, aby ležící člověk měl možnost ze své pozice přehlédnout celou místnost a hlavně ty její části, kterými může vniknout nevítaná návštěva.

TIP: zkuste zvážit postel s čelem a pak její orientaci nohama (nohy ležícího člověka) směrem ke dveřím tak, abyste dali za pravdu nejen starým Číňanům, ale svým prehistorickým pudům.
Text: Redakce
Foto: sma-mobili, head2bed.co.uk, livingitup.co.uk, gomodern.co.uk, afandar.com, bedroomdecoridea.asia, homedsgn.com, 3dmodelfree.com, head2bed.co.uk, dwot.org, designitalia.com, msofas.co.uk, homedsgn.com, wharfside.co.uk, trends4ever.com, rechteck.net

14.10.2013 1:02

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist