Chcete pohodové, efektní a snadné vysávání?

Trpíte alergiemi, máte malé děti a děsí vás představa roztočů, prachu a všeho toho, co se dá najít v kobercích a na podlaze, kde vaše ratolesti tráví většinu svého času? Pořiďte si centrální vysávání. Není to tak drahé a klidně jej můžete mít i v panelovém bytě.

Centrální vysávání má jednu základní výhodu, prostřednictvím které se současně liší od toho, co bychom mohli nazvat „normálním vysáváním“. Pokud vysáváme „normálně“, pak za sebou taháme samotný vysavač, který může být na sebesofistikovanějším podvozku, ale vždycky pro něj bude taková věc, jakou je práh, poněkud problematickou překážkou. Centrální vysávání toto nezná. Ale v tom onen rozdíl nespočívá. Generelním a velkým plus je skutečnost, že systém centrálního vysávání odvádí nečistoty rovnou ven, do kanalizace nebo odpadu, ale vždy mimo obytný interiér. Běžný vysavač zůstává nakrmený vysátými nečistotami do té doby, než jej nevysypeme, než mu nevyměníme pytlík či jinou sběrnici. Pochopitelně, že vysávaný materiál nepředstavuje nic životu nebezpečného a každý moderní vysavač, a tedy i ten, který stojí pár korun, má nějak ošetřeno utěsnění sběrnice odpadu a její izolaci od okolí, stejně jako snadnost a hygieničnost jejího vyjímání. Nic méně, manipulace s vysavačem, jeho úklid, vyjímání sběrnice, vymývání filtru atp. to vše jsou věci, které u centrálního systému vysávání zkrátka odpadají. A o tom je onen komfort.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

A jak to funguje?

Princip je poměrně již obecně známý. Podél obvod místností je instalováno pod podlahu či zasekáním do stěn plastové potrubí s průměrem cca 4 cm, které vede do agregátu, tedy samotného vysavače a ten je umístěn někde v komoře, pod schodištěm, v garáži atp. V místnostech jsou také umístěny „zásuvky“, tedy vstupy, pomocí kterých je na potrubí možné napojit hadici s teleskopickou tyčí a začít vysávat. Ovládání se děje dálkově, nečistoty proudí do potrubí a dál do agregátu, který je odvádí např. o kanalizace. Na našem trhu operují zejména dva silní výrobci a distributoři centrálních systémů. Jsou to Husky a Beam. Ceny se pohybují cca od 25 000Kč vč. instalace a rozhodující je počet zásuvek a délka potrubí. K dispozici jsou i řešení pro byty. Standardně se investice do běžného rodinného domu o cca 100 metrech obytné plochy pohybuje kolem 40 000Kč.

Foto firem Husky a Beam
František Holý
11.6.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist