Chcete odolnou a cenově dostupnou podlahu? Pořiďte si lamino

Každý z nás má o podlahové krytině jiné představy a samozřejmě má na ni i jiné nároky. Někoho zajímá vzhled, jiného funkčnost a odolnost. Ale téměř pokaždé hraje v rozhodování roli také cena. Proto právě laminátová podlaha by mohla být tím pravým kompromisem a pro vás vhodnou volbou.

obr.13_laminatova-podlaha-1floor_kolekce-original_dekor-grado_kpp.cz_image-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: 1FLOOR / KPP

Vzhled i kvalita moderních podlahových krytin se neustále mění. Jednobarevné nebo strakaté PVC, příp. celoplošně položené koberce s velkými nápadnými květy jsou už naštěstí minulostí. Dnes jsou k dispozici rozličné materiály, které jsou většinou vyráběny v nepřeberných designech. Přesto, anebo právě proto, je třeba věnovat výběru podlahy velkou pozornost.

Nemůžete se rozhodnout, jestli je pro váš byt zrovna laminátová podlaha ta pravá?

Představte si imaginární pár, který se rozhodl pro renovaci bytu po babičce. Jedná se o dva mladé lidi, kteří zatím nemají děti, ale přesto nežijí sami. Jejich byt s nimi totiž sdílí také fenka. Stojí tedy před otázkou: Jakou podlahu si pořídit, když ji nechtějí mít za chvíli zničenou od ostrých drápků svého pejska a nemají skoro žádné úspory.

Lamino to jistí

Tito manželé by se asi rozhodli, že do koupelny a chodby dají dlažbu. A co by udělali s obývacím pokojem a ložnicí? Pravděpodobně by po zralé úvaze nakonec zvolili laminátovou plovoucí podlahu. Ale koupili by pro jistotu jí asi o pár metrů víc.

Jedná se sice o kvalitní a odolný povrch, ale je třeba myslet na budoucnost. Vždyť co kdyby se některé lamely poškodily a bylo je třeba vyměnit? Zvlášť když sledujete různé výprodeje a podaří se vám sehnat zboží za výhodnou cenu, hrozí, že až budete chtít ještě kousek dokoupit, nemusí být už k sehnání. Takže je lepší si udělat malou zásobu.

Hlavním nepřítelem je voda

Laminátové podlahy se liší tloušťkou lamely, skladbou jednotlivých vrstev a izolačními vlastnostmi. I tady samozřejmě platí pravidlo, že čím kvalitnější, tím dražší.

Většinou nevyžadují žádnou zvláštní péči. Musíte však myslet na to, že jejich úhlavním nepřítelem je voda. Ve vlhkém prostředí se zcela určitě laminát zvlní a zkroutí. Proto s mokrým mopem zacházejte hodně opatrně a vylití kbelíku nebo většího množství vody se snažte raději zabránit.

Pozor na kročejový hluk

Protože je „plovoučka“ poměrně dost hlučná, je dobré dbát při pokládání několika zásad. Zvláště bydlíte-li v paneláku a ve vyšších patrech. Sousedi pod vámi by vás po čase začali zcela jistě nenávidět, protože kročejový hluk nelze odstranit bez dodržení zásad správné pokládky.

Proto kromě běžně používané tepelně izolační vrstvy zvané miralon položte ještě další vrstvu izolace, která bude tlumit kročejový hluk. Použijete to po celé ploše, nebo ho alespoň dáte do mezer mezi podlahovými nosníky.

Text: Ivana Kukalová

23.1.2017 10:15

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist