Chcete něco krásného na zahradu, do svatební kytice a nebo jen tak pro radost?

Slova krásné písničky oslavují čarovnou, voňavou, ale i léčivou květinu, kterou si naše babičky často volily do svatební kytice.

129345-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Symbolem nevinnosti se stala voňavá květinka, konvalinka vonná (Convallaria majalis. L.), která svými bílými zvonky zpívá o lásce právě v květnu. Možná i proto si ji nevěsty vybírají do svatební kytice i dnes.

Roste v lese i na zahradě

Je to vytrvalá bylina, která je doma v Evropě, ve větší části Asie a v severní Americe. Z plazivého a článkovaného oddenku vyhání květonosné stvoly a 2 -3 elipticky kopinaté listy. Bílé a vonné květy tvoří jednostranný hrozen a podobají se malým šestizubým zvonečkům. Kvete hlavně na světlých mýtinách v listnatých lesích během května a června. V pozdním létě dozrávají dvou až šesti semenné, kulaté, červené bobule. Obsahují bledě žlutá semena s modrým, případně bledě hnědým osemením.

Inspirativní zahrady a terasy – Velká fotogalerie

Konvalinky patří i mezi hojně pěstované zahradní květiny, časem vytvářejí bujné porosty, zvláště, když je dobře hnojíme. Zvolíme jim světlé stanoviště, nikoli na přímém slunci, daří se jim pod listnatými stromy, kam alespoň část dne dopadají rozptýlené sluneční paprsky. Po odkvětu odstraníme květy a rostliny občas při suchém počasí zalijeme. Listy postupně vadnou a živiny přecházejí do podzemních částí. Vedle plané formy rostoucí v lesích byly vyšlechtěny i zahradní odrůdy s květy růžovými, pruhovanými nebo s panašovanými listy. Vyžadují vlhčí, humózní, lehčí půdu bez plevelů. Rostlina se rozrůstá podzemními oddenky, které jsou ukončeny „puky“. Ty po vyjmutí můžeme použít k rozmnožování, nejlépe na podzim.

Nepřehlédněte! Fotogalerie skalek a zahrad

Na srdce i do šňupavého tabáku

Bylinka obsahuje různé jedovaté glykosidy, které účinkují jako osvědčený srdeční lék digitalis. Upravují srdeční činnost, podobně jako náprstník. Pro lidové léčitelství se kvůli jedovatosti absolutně nehodí, patří pouze do rukou lékaře. Dříve se však používala při srdečních chorobách, mrtvici a padoucnici. Otravy konvalinkou jsou celkem vzácné po požití zralých červených plodů. Nebezpečí hrozí hlavně dětem, pro které jsou bobule atraktivní a lákavé. My se vůní konvalinky nejvíce potěšíme ve váze a proto musíme mít na paměti, že i voda je jedovatá. Konvalinka se pěstuje pro použití ve voňavkářství a pro výrobu mýdla. Prášek ze sušených květů se někdy přidává do šňupavých tabáků, saponin konvalarin provokuje kýchání.

Pokud nás bolí hlava, mohou pomoci květy naložené v octu, jímž potíráme spánky. S podobnými účinky se setkáme, když hrst květů zalijeme vínem, necháme tři týdny louhovat a po přecedění užíváme polévkovou lžíci 3x denně.

Jindřiška Kodičková
Foto autor
31.5.2007 3:50

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist