Chcete mít své vlastní wellness? Začněte s bublinkovou koupelí – poradíme vám s výběrem

Uspěchaný způsob života, který většina z nás vede, klade na organismus značné nároky. Abyste byli úspěšní a zároveň i spokojení, je důležité zachovat si fyzickou a psychickou kondici. K upevnění tělesné a duševní pohody přispěje třeba i domácí wellness a v něm pohodlná vířivá vana nebo bazének.

134442-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Vybavením můžete doplnit prostornou koupelnu v bytě nebo samostatnou místnost domu. Ideální pro první krok je pořízení masážní vany anebo komfortnějšího whirlpoolu. V minimálním prostoru můžete pracovat na své kondici a spojením s hydromasáží tak získáte účinnou domácí wellness zónu. Pohodu ještě zvýšíte pomocí zabudovaného LED osvětlení, bývá řízené samostatným programem měnícím barevnou náladu a harmonizuje celkový prožitek. K témuž účelu slouží i aromaterapie, kterou jsou luxusní spa vybavené.

Jenže není vířivka jako vířivka. Za svoje peníze můžete získat sofistikované a stabilní zázemí pro relaxaci anebo obyčejný vířivý bazén, kde budete jen těžko hledat místo k posezení. Poradíme vám kroky, které, pokud se jimi budete řídit, vás dovedou přímo k optimálnímu rozhodnutí.

1. Mít značku není přepych

U výrobku, který by vám měl sloužit desítky let, se vyplatí vybírat mezi značkami, jež na trhu nějakou dobu působí, a dá se tedy očekávat bezproblémový servis po celou dobu životnosti. Tyto značky většinou také nabízejí profesionální technologie i design – vířivka je komfortnější, lépe využitelná a snadněji se provozuje.

Zkuste důvěřovat tuzemským značkám. Komunikace s výrobcem bývá pružnější, lépe se domluvíte, ale hlavně si můžete být jisti jasným původem výrobku, který prošel certifikací a je plně kompatibilní s českými normami.

2. Nechte si předložit všechny certifikáty

Především ty o nezávadnosti a splnění evropských norem. Stejně jako je tomu u jiných typů zboží, i u vířivek se můžete setkat se zdraví nebezpečnými importovanými a kopírovanými výrobky.

3. Mít vlastní model se vyplatí

Vířivka je produkt s poměrně vysokou pořizovací cenou a pokud vám dodavatel nabídne skladový produkt, získáte zboží, které leží už nějaký čas na skladě, v případě nekorektního prodejce se může dokonce jednat i o vrácený vadný kus. Přitom existují výrobci, kteří vám ve stejné ceně vytvoří produkt na míru podle vašich potřeb a představ. Získáte tak vířivku, která od začátku výroby nese vaše jméno a je vám ušitá na míru. Výrobce může lépe nabídnout i odbornou instalaci, profesionální servis a trvalou péči.

4. Šetření se může prodražit

Investicí do vířivky to nekončí, kritériem, které se rozhodně nevyplácí podceňovat, jsou provozní náklady. Ty u některých druhořadých vířivek brzy převýší „výhodnou“ pořizovací cenu. Sledujte hlavně technologii ohřevu, příkon a izolaci. Tyto parametry se mohou značně lišit.

5. Pro milovníky technologií

Pokrok se zastavit nedá, a i vířivka může umět spoustu věcí –  od samodiagnostiky, přes řízení na dálku, komunikaci se vzdáleným servisním centrem až po integraci do centrálního řízení chytré domácnosti. Při výběru ale zvažujte morální zastarávání technologií a možnosti upgrade.

6. Vyhněte se slevám a zkoušejte

Investujete do vířivky, která by vám měla sloužit i několik desetiletí, v budoucnu vás proto může mrzet, že cena byla jediným kritériem výběru. Rozhodně se nenechte nalákat na slevy a výhodné akce, spíš zvažujte dobrý poměr cena-výkon a služby. Při výběru auta je důležitá osobní prohlídka, tak proč vybírat spa, které se cenou novému vozu blíží, podle katalogu? Absolvujte cestu k prodejci, chtějte vidět modely naživo a neostýchejte se vířivku vyzkoušet.

7. Kdo a jak často bude vířivku používat

Při plánování vířivky hleďte dopředu a raději si dopřejte o jedno místo navíc. Pokud jste single, ne vždy budete chtít relaxovat sami, mladý pár časem jistě bude mít děti a jestliže si pořizujete vířivku k domu, dá se předpokládat, že k vám najdou cestu přátelé. Položte si také otázku, co od vířivky očekáváte – pracujete namáhavě a potřebujete spíš rehabilitovat anebo plánujete jenom příjemnou relaxaci?

8. Máte pro svou vanu místo?

Pro správnou pohodu při lázni je volba umístění nesmírně důležitá. Místo by mělo být vždy snadno dostupné a k dispozici. Špatný přístup může často odradit. Konzultujte také nosnost zvlášť, pokud je bazén větší a chystáte se ho umístit do patra.

9. Komfortní provoz

Spuštěný motor vířivky může výrazně narušit pohodu při lázni. Levnější modely jsou dost hlučné a ruch bude nepříjemný nejenom pro vás, ale může vadit také sousedům. Zajímejte se tedy i o hlučnost provozu.

10. Aby bylo pohodlně

Většina vířivek má pevně formované, anatomicky tvarované sedáky, takže poloha těla je předem daná. Některé vířivky ale mají měkkou vnitřní část, která umožňuje libovolnou polohu i pozici u masážních trysek. Rozmístění a směrování trysek si můžete někdy zvolit sami, respektive po konzultaci s vyškoleným personálem.

Text: Jana Špatzová,
Foto: Albixon, Aquatrade, Koupelny Ptáček, Softub-spa, USSPA

19.8.2015 4:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist