Výměna zářivky vás zbaví rušivého blikání! Pořiďte si LED trubici

Je výměna zářivky potřeba? Převážná většina lidí má dodnes nad kuchyňskou linkou klasickou lineární zářivku. Ve chvíli, kdy se nám vnitřní osvětlení rozbije a chystáme se přistoupit k výměně zářivky, je na místě učinit rozhodnutí. Je čas na změnu. V době, kdy každý z nás počítá každou korunu a elektrická energie trhá rekordy svými vysokými cenami, přichází v úvahu levnější varianta provozu, což nabízí LED osvětlení. Místo klasické lineární zářivky použijeme LED trubici.

vymena-zarivky-za-led-trubici-je-vyborna-volba-1100x618.jpg Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com)

Výměna zářivky za LED trubici je výborná volba

Čeká vás čeká výměna zářivky?

Proč je nutná výměna zářivky? Nedílnou součástí komfortního i praktického užívání našich interiérů je umělé osvětlení. Lineární zářivky jsou již po mnoho let součástí kuchyňských linek a nejčastěji používaným světelným zdrojem ve školách, v provozech, kancelářích i nemocnicích. Jejich nízká pořizovací cena, variabilita i dostupnost na trhu si získaly srdce nejednoho z nás. Fluorescenční zářivky však mají i své záporné stránky. Největším problémem je asi tzv. stroboskopický efekt, jedná se o nežádoucí blikání. Je to způsobeno nestabilitou doutnavého výboje, jenž je závislý na kmitočtu síťového napájení. Tento efekt je pro lidský zrak velice nepříjemný a považuje se za jeden z únavových faktorů.

Jako ideální náhrada za lineární zářivky se jeví LED trubice. Jedná se o polovodičovou diodu, která vyzařuje příjemné a stabilní světlo. Kvalita tohoto světla se velice přibližuje světlu dennímu a je tedy pro lidský zrak daleko menší zátěží. LED trubice je vhodné používat na místech, kde dochází k velice častému zapínání a vypínání světla, tedy např. pod kuchyňskou linkou. Světlo z trubice krásně osvětlí celou pracovní plochu, nebude ničit náš zrak a navíc s touto trubicí ušetříme.

LED zářivka je trubicové svítidlo, které bylo vyvinuto jako náhrada za klasické fluorescenční zářivky. Co se týká vzhledu, jsou si velice podobné. Liší se však v technologii. Nové LED zářivky neztrácejí časem svou svítivost, neblikají ani nevydávají bzučivý zvuk. Navíc její výměnou můžeme ušetřit až 50 % elektrické energie. Vzhledem k tomu, že obě svítidla mají naprosto shodnou patici, můžeme starou zářivku velice snadno vyměnit. LED zářivky se vyrábějí v naprosto shodných rozměrech jako dříve hojně používané lineární zářivky.

Výměna staré zářivky za LED

Vyměnit starou zářivku pod kuchyňskou linkou je velice jednoduchý úkol. Důležité je vybrat správnou LED trubici. Standardní zářivková trubice má označení T8, ale můžeme se na trhu setkat i s tenkou trubicí T5. Při výběru vhodné LED trubice se tedy podíváme, jaký průměr má naše zářivka. Ve chvíli, kdy se zabýváme výběrem správné LED trubice, nesmíme opomenout ani barvu světla. Vybírat můžeme z teplé bílé, neutrální bílé a studené bílé.

Při výměně LED trubice za starou zářivku nemusíme dělat žádné speciální úpravy. Oba komponenty se usazují naprosto shodně. Jediný krok, který nás čeká, je výměna startéru, který je součástí balení nové LED trubice. Napájecí strana trubice pak musí přijít směrem k tomuto startéru.

Kdy zvolit LED trubici?

LED trubice představují nespornou výhodu oproti doposud používaným lineárním zářivkám. Jejich největší výhoda je ve snížení nákladů na osvětlení našich místností. Při jejich používání nehrozí nechtěné blikání. LED trubice jsou napájeny stejnosměrným napětím, tudíž již neomezují náš zrak rušivým mihotáním světla. Trubicím nevadí ani časté zapínání a vypínání, a dokonce je můžeme používat při nízkých teplotách. Nově použité LED osvětlení nepotřebuje žádné externí předřadné zdroje. Provoz LED trubic je tedy zcela bez předřadníku, který upravuje potřebné napětí pro LED čipy.  U nového typu osvětlení je tento komponent integrovaný přímo v trubici.

15.4.2023 12:23 | autor: Beáta Boháčová | zdroj: bydleni.cz, ekolist.cz, esvit.cz, hobby.instory.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist