Chcete mít doma příjemný stín? Pořiďte si roletu nebo žaluzie!

Bydlíte v podkroví? Pak asi máte s oslňujícím slunečním svitem nepříjemné zkušenosti. A možná si právě teď říkáte, že už to zase začíná. Ale letos se můžete na letní období lépe připravit, protože i střešní okna jdou účinně zastínit.

shutterstock_1012034710-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Je známým faktem, že střešní okna interiér skvěle prosvětlí, celý byt vypadá vzdušně a bydlení s těmito prvky je většinou velmi atraktivní. Bohužel záhy zjišťujeme, že nám ostré světlo není pokaždé příjemné, a přemýšlíme, jak před ním utéct a co udělat pro to, aby nám v jednom kuse nepražilo do bytu. Krom toho se v teplých dnech byt nepříjemně přehřívá.

Různé záclonky a závěsy většinou nepomáhají a navíc je nelze ani na okno kloudně upevnit. Své utrpení proto vyřešte včas. Pomohou vás s tím různé typy speciálních rolet a žaluzií.

Světlo zcela zlikviduje zatemňující roleta

Nejotravnější je, když vám ráno svítí sluníčko přímo do obličeje. A to se může snadno stát, zvláště když bydlíte v podkroví a máte postel přímo pod oknem. Zcela zatemňující roleta je pro vás v podstatě nutností, chcete-li se dostatečně vyspat i v létě, kdy se rozednívá už před pátou. Roleta nemá žádné viditelné šňůrky a podobné prvky, takže je vhodná také pro domácnosti s dětmi. Můžete si ji pořídit s elektrickým ovládáním nebo ji můžete stahovat manuálně.

Římská roleta je zároveň dekorativní prvek

Výhodou římských rolet je snadná výměna a dostupná cena, takže si můžete dopřát nový design poměrně často. Stejně jednoduché je jejich ovládání. Pohybují se po vodicích lištách, které zajišťují zároveň i volitelné polohování. Zajímavé je, že nejsou k oknu připevněny ani nahoře ani dole, takže je můžete posouvat oběma směry. K usnadnění obsluhy slouží také ovládací tyč.

Římská roleta je vyráběna z různých materiálů a v rozličných dekorech. Další její předností je jednoduchá údržba. Velmi snadno ji totiž sundáte a standardně vyčistíte.

Plisovaná roleta je flexibilní

Výhodným řešením zastínění zvláště v obývacích pokojích a pracovnách je plisovaná roleta. Umožňuje totiž jemné rozptýlení denního světla. Podobně jako roleta římská je vyráběna v zajímavých dekorech a vzhledem k uchycení v bočních lištách je snadno polohovatelná. Možným řešením, jak rozptýlit denní světlo, je také zastiňovací roleta. Je vyrobena z průsvitného materiálu, takže tlumí ostré světlo a přitom způsobuje jemné barevné ladění místnosti.

K dostání je také speciální kombinace zatemňující a plisované rolety. Ta má dvě ovládací madla, která fungují nezávisle na sobě. Jedno z nich je umístěno mezi látkami a druhé je v dolní části plisované látky. Můžete tak snadno regulovat úhel světelných paprsků. V podstatě zároveň sice částečně zabraňujete světlu, aby pronikalo do místnosti, ale přitom se vám ho daří příjemně rozptýlit v prostoru.

Do kuchyní a koupelen si pořiďte žaluzie

Lamelové žaluzie jsou v podstatě bezúdržbové, a to navzdory tomu, že se nejčastěji instalují na kuchyňská nebo koupelnová okna. Jsou odolné proti vlhkosti a navíc je snadno vyčistíte. Průnik světla do místnosti regulujete vhodným sklonem jednotlivých lamel. Ovládají se pomocí posuvného jezdce.

 

2.3.2023 7:55 | autor: Ivana Kukalová | zdroj: IKEA, Vekra

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist