Chcete malovat? Zkuste pokoj do červena!

Když se řekne „červený pokoj“, tak si většina z nás představí pravděpodobně něco jako budoár a jeho až prvoplánově intimní a více než méně smyslné osvětlení. Červený pokoj ale není jen lascivní smyslnost. Může to být zajímavě řešená místnost, která ignoruje klišé o tom, že červená barva na stěnách vypadá jako v nevěstinci. Červený pokoj je také jedním z přijímacích salónů Bílého domu. A prezidentovi USA to v něm docela sluší a extra smyslný dojem ta fotografie nevyvolává. Podívejte se.

127739-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

Červená je velmi „silná“ a emotivní barva. Je zřejmé, že její potenciál se dá využít, dá se díky měnu vytvořit různě laděný interiér a stejně tak je možné červenou barvou vše pokazit a vytvořit právě onen okatý budoár připomínající cokoliv jiného, než obytnou místnost. Nicméně, klidně zkuste malovat pokoj do červena – inspirujte se.

Pamatujte přitom na jednu základní skutečnost, kterou není dobré opomenout při jakékoliv práci s kteroukoliv barvou. Pokud si totiž nejste jisti a máte-li obavu o kvalitu výsledku svého počínání se štětkou a barvami, pak volte vždy barvy v kombinaci silná slabá, výrazná nevýrazná, expresivní a klidová. Jinými slovy: teplá versus studená a studená versus teplá.

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

V případě červené barvy jsou ideálním kontrastem tyto barvy: bílá, krémová (světle hnědá), šedá (jemně šedá „myší“ barva). Stejně tak ale červená ráda snese sebe samu, tedy barvu rovněž červenou a pak barvy, které jsou jí příbuzné, tedy oranžová či hnědá. Poměrně problematické jsou kombinace s modrou a se zelenou. Výjimku tvoří takzvaně pastelové barvy, které lze míchat v podstatě zcela libovolně (viz titulní foto)

TIP: buďte odvážní a zkuste malovat klidě i ložnici do červena

Pokoj do červena? Možná. Ale přímo ložnici?! To už bude vypadat rovnou jako v nevěstinci, pomyslí si asi většina čtenářů. Je ale potřeba si uvědomit, že žádná barva není ve své podstatě oplzlá či levná a sprostá. Sprosté a oplzlé je jen její používání. Vulgární může být bílá, modrá, stejně jako žlutá nebo oranžová místnost a červený pokoj může být intimním prostředím  pracovny nebo časového salonu tak, jak nás o tom přesvědčují některé chrámové místnosti budhistických klášterů. Záleží vždy jen na člověku a nikoliv na barvě.

TIP 1: velmi působivá je kombinace bílé a červené. Stírá se tím mírně onen silně emocionální charakter červené barvy a nabízí se vlastně velmi romantické prostředí, které lze ještě více „zjemnit“ klasickými dekoracemi typu krajka, volánek, výšivka atp.

TIP 2: okázale „zámecký“ efekt vytvoříte kombinací červené a zlaté nebo tmavě hnědé barvy.

TIP 3: pokud budete volit červenou barvu stěn, je zajímavé doplňovat takové řešení opět červeným nábytkem a to přímo v lesklé úpravě. Vyvolává se tím efekt odkazující někam do hluboké Asie a „zemí vycházejícího slunce“. Jinými slovy, je to orientalizující způsob vytváření atmosféry interiéru. Malovat pokoj do červena nemusí být apriori něčím, co má blízko k erotice.

 

Další inspiraci nejen pro práci s barvou ve článku Krásné bydlení a bydlení v loftu?

Red.
Foto archiv redakce

12.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist