Chcete levné, příjemné a komfortní teplo? Krb? Krbová kamna?

Většina budovaných topení byla kdysi uzpůsobena na plyn nebo na elektřinu. V posledních letech se stále více prosazují kamna na pevná paliva. Pomineme-li uhlí, pak zejména na dřevo.

124612-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Moderní kamna s novým konstrukční řešením dosahují mnohem vyššího výkonu, zvyšuje se tedy jejich účinnost i kvalita hoření a naopak se zmenšují exhalace. Předností jsou také nižší náklady na vytápění. Jde nejen o klasická kamna, ale také o krby a především o krbové vložky či krbová kamna nejrůznějšího provedení a konstrukce.

Táborák v obýváku

K topení se dnes používá nejen palivové dříví, ale i odpadové piliny, štěpky z větví, peletky, samozřejmě odpadové dříví, dokonce kůra, sláma a další paliva. Právě od druhu paliva se samozřejmě odvíjí správná volba topidla. A naopak. Krby a posléze krbové vložky kdysi sloužily spíše jako doplňkové zdroje vytápění. Časem se však příjemné posezení u blikotajících plamenů změnilo v praktickou nutnost hledání a nalezení alternativy ostatním topným zdrojům a v mnoha domech i domácnostech se dnes v krbových vložkách topí zcela samozřejmě (slouží i k ohřevu teplé vody a dokonce vody do teplovodního topného systému). Za krb označujeme taková kamna, v nichž vidíme hořící oheň a která předávají část sálavého tepla vyzařováním do interiéru. Uvedený zdroj tepla však není jen estetickou a efektní záležitostí, ale musí splňovat i poměrně přísné příslušné normy. Patří sem mimo jiné požadavek nehořlavosti stěn i stropní konstrukce přiléhající ke krbu, kdy  tepelná izolace stěny nesmí připustit v místě krbu vyšší povrchovou teplotu než +50 °C. Ve stěně, k níž je krb  přistaven, pak nesmí vést elektřina, rozvody vody a plynu. V místnosti, kde je umístěn krb, nesmí být zařízení na odsávání vzduchu (digestoř), které by vyvodilo zpětný tah a únik spalin do prostoru s krbem. Klimatizace může být pouze přetlaková. Pro dobré hoření krbové vložky  se doporučuje přivést do prostoru pod ní vzduch z venkovního prostředí. V případě, že je to technicky nemožné, musí být zajištěn přísun vzduchu prostřednictvím mikroventilace oken. Další normy se pak vztahují na únosnost podlahy, izolace, komínové těleso apod.

Krby – inspirativní fotogalerie

Zkušenosti našich předků

V mnoha venkovských staveních a v rekreačních objektech se zachovala původní kachlová kamna. Kdo z nás v dětství nezáviděl Honzovi jeho válení na teplé peci, kdo neslyšel vyprávění pamětníků o babiččiných buchtách nebo kachně upečené v téže peci na borových šiškách. Svého času šlo o recesi, ale i od ní se postupně přešlo na jednoduchý, účinný a hlavně výkonný způsob vytápění. Moderní kachlová kamna se dnes staví převážně se zabudovanou krbovou vložkou. Platí zde obdobná kritéria jako pro krby. Díky masivnímu obkladu a důmyslnému řešení krbová kamna získala schopnost akumulace a hlavně značnou plochu k vyzařování získaného tepla. Alternativou jsou pak kamna litinová s ohništěm, vyloženými šamotovými tvarovkami. Kombinace materiálů zajišťuje vysokou setrvačnost kamen. Jak kachlová tak litinová kamna mohou být vybavena výměníkem na teplou vodu. V menších objektech se využívají teplovzdušné rozvody. Jediný zdroj tepla – například v přízemí – pak dokáže spolehlivě vytápět nebo alespoň temperovat třeba podkroví. Alternativou, vhodnou i do bytových interiérů, jsou pak krbové vložky na plyn (zemní plyn nebo propan-butan, podle paliva se mění hořáky) s vynikajícím tepelným výkonem až 12 kW. Navzdory pohodlnému dálkovému ovládání však zastánci klasiky tvrdí, že efekt blikajících plamenů a svítících žhavých uhlíků přece jen působí poněkud uměle. Moderní topidla jsou konstruována z kvalitní litiny v kombinaci se speciální silnostěnnou ocelí. Důmyslné rozvody vzduchu zajišťují stále čisté sklo krbových dvířek,  konstrukce umožňuje jak citlivou regulaci výkonu v rozmezí 2 – 14 kW i systém vysoce výkonného sekundárního spalování  (až 85 %) a ekonomiku provozu. Některým výrobkům nechybí například ani centrální přívod vzduchu, umožňující přivádět do spalovací komory vzduch z exteriérů, tedy z nevyužívaných nebio méně využívaných místností (komory, předsíně). Krbové vložky s tímto vybavením pak nejsou závislé na množství vzduchu ve vytápěném prostoru, čímž odsud neodebírají  přirozenou vlhkost. To má vliv na udržení stálého a příjemného klimatu. Nespotřebovává se už jednou ohřátý vzduch a výsledkem je snížení nákladů na energii.

Pavel Hluchý
Foto archiv autora

15.10.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist