Chcete legálně získat státní byt v Praze? Byt před privatizací?

Města nabízejí ve veřejných soutěžích své byty k nájmu a např. Praha 4 to dělá tak, že je pak získá ten, kdo za první měsíc bydlení bude ochoten zaplatit někdy i více než milión korun. Říká se tomu „výše smluvního nájemného na první měsíc“. Kdo dá nejvíc, ten pak bydlí za sympatický nájem, např. 50 Kč za metr čtvereční obytné plochy, navíc na dobu neurčitou. Na Václavském náměstí jednu dobu panovala taxikářká mafie, která si říkala za kilometr jízdy i 1000 Kč. To je hrůza, psalo se v novinách, ta ostuda!

124511-1100x618.jpg Celá galerie 2 Zdroj: archiv redakce

Vše ale probíhá zcela transparentně, zájemce si prohlédne byt, přihlásí se do výběrového řízení a pak si stejně jako kdokoliv jiný může prohlédnout výsledky soutěže uveřejněné na úřední desce, která je, jako i ostatní informace, veřejně dostupná na webových stránkách. My jsme si prohlédly stránky Prahy 4. V přehledné tabulce je vždy uveden předmětný byt, jméno vybraného žadatele a částka, kterou nabídl jako ono smluvní nájemné na první měsíc, přičemž např. Praha 4 pak jasně stanovuje, že dále bude placeno např. 70  Kč za metr / měsíc a to na dobu neurčitou. Za byt s výměrou 50 metrů tak výherce zaplatí měsíčně nájemné 3 500Kč. První měsíc bydlení jej ale přijde na několik set tisíc korun a nejsou výjimky, kdy se částka za „smluvní nájemné na první měsíc“ vyšplhá nad jeden milion korun.

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Platba za první měsíc užívání bytu je za nájemné převlečený peněžní dárek do městské kasy. Je to asi jediná legální forma, jak si říci o peníze a přitom nepoužít instituci „odstupného“ tak, jak jej používá trh s nájemními smlouvami (hovorový jazyk zná slovo „občůrat“). Zní to ale absurdně: výše smluvního nájemného na první měsíc. Všichni vědí, co město chce a co má rádo, říká si peníze, stejně jako každý ví, že např. „sociální pracovnice z E 55“ je normální šlapka.


Jaroslav Zákolanský
Foto www.praha4.cz

21.8.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist