Chcete byt v novostavbě? Vyberte si tu správnou firmu!

Byt v novostavbě představuje pochopitelně nejen vyřešení problému s bydlením, ale současně se jedná o zajímavou investici, respektive, aby to tak bylo doopravdy, musí předmětný byt splňovat řadu kritérií. V prvé, druhé a i třetí řadě je to znovu a jen otázka peněz.

Jednoduše řečeno, byt v novostavbě, pokud tedy splňuje veškerá kritéria ve smyslu užitné hodnoty a pokud není předražený, představuje velmi dobře uložené peníze. Ale co to znamená že „není předražený“ ?  A jak si vybrat t správnou firmu?

Levný byt, drahý byt a správný developer

Pro bohatého člověka není problém koupit si byt např. za pět miliónů korun. Otázkou zůstává, jestli onen byt opravdu to hodnotu má a jestli by nebylo možné za pět miliónu koupit něco lepšího bez ohledu na skutečnost, že pro našeho hypotetického milionáře není taková suma problém. Má li být byt současně dobrou investicí, měla by být jeho pořizovací cena minimálně obvyklá a nebo nižší než obvyklá . Stojí za to vypočítat si cenu jednoho čtverečního metru a porovnávat stavební společnost jednu po druhé. Tu nejlevnější je pak potřeba prověřit do té míry, do které je to možné: reakce na diskusních fórech na internetu, zkušenosti známých, reakce v tisku a uvedené reference. Nejlevnější nebývá nejvýhodnější.

Firmy mají vždy jednatele, jsou zapsány v obchodním rejstříku a ten je volně na internetu k dispozici na stránkách Ministerstva spravedlnosti a nebo zde. Alarmující je, když jeden jednatel má jednu firmu v konkurzu a současně provozuje druhou společnost se stejným zaměřením (např. stavebnictvím)

Velká inspirativní fotogalerie ložnic

Užitná hodnota bytu
Kvalita bytu se dá objektivně posoudit. Dá se mluvit o velikosti o podlahové plochy, důležitá je dispozice a vůbec celkové řešení interiéru, který by měl odpovídat požadavkům svých obyvatelů: např. intelektuál bude potřebovat pracovnu, rodina dětský pokoj a množství úložného prostoru atp. To vše jsou věci, které určují jednu část z celkové hodnoty bytu jako takového. Důležité jsou přirozeně další aspekty, např. pohled z okna, který může být inspirující, příjemný, uklidňující a nebo takový, že raději zatáhneme rolety. Stejně tak je velmi důležité okolí bytu. Pulzující velkoměsto, kavárny, bary restaurace a divadla budou svým způsobem vyhovovat mladým bezdětným a nebo starším párům, které už mají děti dospělé a uvítají možnost výrazného společenského života. Oproti tomu rodina s dvěmi dětmi v kojeneckém věku jistě bude vyhledávat spíše klidné prostředí s možností procházek atp.
Karel Vraný
Foto archiv a firem Ekospol, Finep
8.6.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist