Chcete, aby hostům u vás chutnalo? Pořiďte si pořádný stůl!

Vybíráte stůl do jídelny? Nebo naopak máte doma málo místa, a přesto si chcete dopřát oběd pěkně u stolu? Můžete ho vybírat nejen podle vzhledu, materiálu, ale také podle velikosti.

shutterstock_2102494402-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock

Pokud právě vy máte to štěstí, že si můžete ve svém bytě vyčlenit místnost, která bude sloužit jako jídelna, klidně volte stoly čtvercové, obdélníkové, oválné nebo kulaté v jakémkoli designu. Ten však musí ladit s okolním nábytkem. Jídelní kout v kuchyni už při nákupu stolu přináší určitá omezení, která se většinou týkají nedostatku místa. Řešení se však najdou i v případě, pokud máte malý byt, žijete třeba single a stůl potřebujete použít jen občas.

Trendy jsou sklo a kov

Při výběru stolu záleží samozřejmě především na tom, co se vám líbí. Ale přece jen ani tady není na škodu zároveň zohlednit styl nábytku v místnosti, do níž stůl chcete postavit. Kromě tradičního masivu jsou k dostání stoly v různých kombinacích, ať už jsou to kov, laminovaná či dýhovaná dřevotříska, sklo nebo plast.

Nohy stolu udávají styl, proto si všimněte, zda a jak jsou tvarované. Důležitý je také jejich počet. Tradiční jsou samozřejmě čtyři nohy, ale zvláště kulatým či oválným stolům sluší jen jedna noha uprostřed. Narazíte také na výrobky například v chalupářském stylu s podnožemi, kdy jsou nohy spojeny do tvaru U nebo T.

Sklopit nebo rozložit?

Pokud občas plánujete větší oslavy, oceníte stoly rozkládací. Nemusí to být jen klasika, že z kruhové desky bude ovál a ze čtverce obdélník. Můžete si pořídit také stoly se sklápěcí deskou, kterou (když stůl zrovna nepoužíváte) přisunete ke stěně.

Existují také desky, které se skládají podobně jako obálka. Nebo se nohy stolu dokonce vysouvají spolu s deskou. Stoly mohu být také multifunkční, kdy slouží jako třeba pracovní a podle potřeby ho můžete proměnit na stůl jídelní či jen přídavný, který rozšíří pracovní plochu během vaření. Ty jsou většinou opatřeny kolečky, aby se s nimi dalo snadno manipulovat.

Jídelní desky v utajení

V poslední době jsou oblíbené jednoduché tvary, čisté linie a především účelnost bytového zařízení. Proto výrobci nabízejí stoly, které můžete nejen sklopit nebo jejich části do sebe zasunout, ale k dostání jsou i takové, které úplně schováte, díky různým speciálním systémům.

Některé typy mohou být například umístěny včetně jídelní desky ve skříňce pod televizí nebo v prostoru pod pracovní kuchyňskou deskou, a to třeba místo šuplíku.

 

20.12.2022 5:52 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist