Chatu v létě nekupujte

Zvažujete nákup chaty nebo chalupy? Využijte letní měsíce k důkladné obhlídce „terénu“ a vyčekejte si na výhodnější sezónu. Ačkoliv rekreační nemovitosti nakoupíte nejlevněji v prosinci nebo v lednu, už teď si můžete vytipovat, jaké reality mohou být pro vás zajímavé.

109646-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Lokalita je základ
Víkendové nemovitosti vybírejte hlavně podle místa. Zásadní vliv má vzdálenost chaty či chalupy od vašeho bytu. Připravte se na to, že čím dále od domova si rekreační objekt pořídíte, tím méně ho budete navštěvovat. Jako horní limit dojezdové vzdálenosti se obecně uvádí hodina a půl.
Dobře také zvažte, zda budete jezdit autem nebo hromadnou dopravou. Můžete najít malebnou chatičku na úchvatném místě, která vás nadchne. Když ale zjistíte, že autobus tam jezdí jen každé liché úterý kromě prvních týdnů v měsíci, váš entusiasmus rychle vychladne.
Třetí hledisko koupě nemovitosti je v případě rekreačních objektů rozhodně i okolní příroda. Někomu stačí malá zahrádka se záhonem, někdo spíš ocení lokalitu bohatou na zajímavosti a výlety v okolí. „Mezi nejoblíbenější lokality Benešovsko, okolí Sázavy a Lužnice. Nezaostává ani Šumava,“ sděluje svou zkušenost makléř MMreality.cz.

Chata nebo chalupa?
Rekreační reality už dávno nedělíme podle toho, jestli jsou postaveny ze dřeva nebo jsou zděné. Jako zásadní hledisko se ukazuje možnost bydlet v chalupě celoročně. Novější dřevostavby s dobrou tepelnou izolací často poskytnou v zimě větší komfort než promrzlé zdivo.
Zájem o malé chatky bez elektrického proudu a tekoucí vody klesá. Pokud zájemci tyto nemovitosti kupují, tak jen proto, že plánují rozsáhlou rekonstrukci a koupě staré chaty je nevyjde o moc dráž než nákup volného pozemku.
Stále více lidí si pořizuje chalupy se záměrem přebudovat je časem na regulérní domy. Se vzrůstajícími náklady na život ve městech se obzvláště starší lidé pokouší najít vhodnou alternativu života v centru dění. Tu právě často najdou v chalupě nedaleko města.

Komerční prezentace

17.9.2012 11:29

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist