Chaise longue jako nástroj na „nic nedělání“

Velmi často se hovoří o moderním bydlení a klade se důraz na jeho pohodlnost a promyšlenost. Mnohdy si ale neuvědomujeme, že některé druhy nábytku nejsou výmyslem dnešní doby a naši předci si užívali jejich komfortu už před více než 2000 lety. To je případ „dlouhé židle“, pro kterou jsme přijali název z francouzštiny a říkáme ji „chaise longue“. Znáte „šézlong“ ?

134693-1100x618.jpg Celá galerie 7 Zdroj: archiv redakce

Chaise longue je v pravém slova smyslu „lenoška“. Není to kus nábytku, který by patřil např. k psacímu stolu a ani se nepředpokládá, že by se člověk v jeho pohodlí dopouštěl nějaké činnosti. Tak maximálně se dá uvažovat, že v chaise longue je možné příjemně popíjet nějaké nápoje, kávu, čaj, víno a nebo třeba listovat nějakou knihou. V každém případě není chaise longue nic jiného, než poměrně sofistikovaný nástroj na „nic nedělání“. A jeho tvůrci si dali dost áležet, aby efekt byl co možná nejrozkošnější. A vlastně je to velmi jednoduché. Prostě si dali nohy na stůl.

Velká fotogalerie stylového nábytku

Všichni známe ten pocit úlevy, který se dostavuje, pokud si tzv. dáme nohy na stůl. V principu nejde o nic jiného, než o příjemný stav navozený odkrvením dolních končetin, kterého lze dosáhnut už jen tím, že umístíme nohy výše, než pánev. A to je také jeden z hlavních motivů vniku „chaise longue“, kterou známe už od antického Řecka. Největší popularitě se tento druh nábytku teší v jižních přímořských oblastech, kde je díky teplému počasí a množství slunečních dní zmiňované „nic nedělání“ jistě příjemnější, než na chladném severu.

Polohovací křesla, ideálně pohodlný nábytek

Jakousi moderní variantou „chaise longue“ jsou polohovací křesla, tedy křesla, kde je možné nastavit víšku podpěry spodní částí končetin, sklon sedáku a sklon opěráku. Příjemným doplňkem jsou masážní systémy, které dělají z takového křesla spíše malého domácího lékaře – terapeuta.  Postupně se stává samozřejmostí dálkově řízené polohování, při kterém uživatel jednoduše volí sklon a polohu na ovladači a rovnou si nového nastavení užívá.

Karel Holý
Foto Arper, Diamondliving.

5.5.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist