Český design? Dejte si tu práci a najděte jej!

Pro český design se často musíme vydat za hranice naší země anebo, a to v lepším případě, do Prahy. Milovníci designu mimo českou metropoli můžou zkusit nakupovat přes internet anebo zapátrat po designérech, kteří tvoří v menších městech.

Nákup přes internet je rychlým způsobem nakupování, ale ruku na srdce, pokud se jedná o nábytek, mnohdy je prostě nutné si ten originální kousek přímo „osahat“. Český design se sice zatím hledá složitěji než ten zahraniční, ale pokud zapátráte, jistě budete úspěšní.

Český design na východ od Prahy

Praha bude vždycky trošku napřed, ale ostatní větší města se ji snaží dohánět. A mnohdy se jim daří. Brno může nabídnout Vincent Interier (vincent.cz), kde se můžete inspirovat v prodejní galerii a firma vám potom zprostředkuje designové vybavení od zahraničních, ale právě i českých výrobců.

Brno nabízí i stylový český design světel – firmu Lucis (lucis.eu), která svoje výrobky představila letos v dubnu na veletrhu ve Frankfurtu a loni získala cenu Czech Grand Design za výrobce roku.

Moderní designové interiéry – Velká fotogalerie

Český design a jeho roztříštěnost

Ostrava nabízí například Form Design (formdesign.cz), který se výrobou kvalitního českého nábytku zabývá už od začátku devadesátých let a za svoje výrobky, především za originální kusy židlí, v průběhu let sbírá jedno ocenění za druhým.

Problémem českého designu by mohla být jeho „roztříštěnost“ po republice i po městech. Designová galerie nebo obchodní centrum tady jednoduše chybí. I když na okrajích mnoha měst rostou obchodní galerie s pořádně drahými obchody s nábytkem, mnohdy se jedná o zahraniční značky.

Stylový český design a nezávislost?

Pokud se vám nechce cestovat jen za jedním kamenným obchodem a raději surfujete na internetu, kde máte všechno pěkně pohromadě, mohly by vás zaujmout veletrhy s nezávislým designem. Již klasickému Designbloku vyrostla v Brně konkurence například v podobě nedávné Burning Factory Party.

A proč vlastně investovat do designového kusu nábytku? Protože doma působí jinak než nábytek, který si dovezete z Ikey. Má svoje kouzlo a osobitost a nenajdete jej nikde u sousedů. A navíc – proč nepodpořit české výrobce a nepomoct jim prosadit se na trhu?

Martina Tlachová
Foto: lucis.eu, vincent.cz, bebitalia.it, formdesign.cz

7.7.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist