České chataře a chalupáře čeká pořádná dřina. Proč?

Kdo netráví současný lockdown na chalupě, jistě se brzy dočká a s prvními teplými dny se tam jistě vypraví. První pobyt se ponese v přípravě chalupy na sezonu, což znamená hodně práce. Připravili jsme pro vás seznam prací, které byste rozhodně neměli opomenout.

shutterstock_40134334-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Pusťte dovnitř sluníčko

Po dlouhé době bez péče bude dům promrzlý a také plný prachu a pavučin. Čeká vás tedy generální úklid, při kterém byste měli důkladně očistit všechny plochy, vymést pavučiny a umýt okna, aby mohlo dovnitř sluníčko. Při té příležitosti můžete také přebrat věci, které uchováváte v chalupě celoročně, a vyhodit ty, které jsou poničené nebo je dlouho nepoužíváte.

Při uklízení nezapomínejte na rohy a skrytá místa za skříněmi, které jsou náchylné na tvorbu plísní. Pokud nějakou plíseň najdete, napadené místo ošetřete fungicidními prostředky.

Také musíte pořádně vyvětrat, s tím ale opatrně. „Ve vyšších oblastech mohou být stěny vaší chalupy ještě stále příliš studené. Je možné, že intenzivní větrání způsobí srážení vlhkosti a stěny chaty tak mohou navlhnout. V tomto případě větrejte spíš postupně a každou návštěvou chaty čas větrání prodlužujte. Vyhnete se tak tvorbě nechtěných plísní na stěnách a jejich následnému odstraňování,“ upozorňuje Marcela Bínová, odbornice z oddělení vytápění v Hornbachu.

Střecha si žádá vaši pozornost

I když jste před zimou důkladně zkontrolovali střechu, aby do ní nezatékalo, drsné zimní podmínky mohou nadělat škodu, takže pečlivě zkontrolujte její stav. Silný vítr a těžká sněhová nadílka mohly poškodit tašky, které bude třeba vyměnit. Závažnější škody jako například propadlou část střechy nechte opravit odborníkem.

Ledové rampouchy nebo sníh sice krásně ozdobí okapy a žlaby, přinést s sebou však mohou i rizika. V období zimy se v okapech usazuje množství nečistot díky ledu, který blokuje odtok vody. I po roztání posledního sněhu mohou být okapy stále blokované například spadaným listím, a proto je potřeba je dobře vyčistit. Pokud nánosy nevyčistíte, riskujete, že následující zimu vám okapy popraskají.

Další důležitou věcí, na kterou se při údržbě chalupy často zapomíná, je komín. Jaro je ideální čas na naplánování údržby a čištění komínů od vrstvy sazí a kreosotu (hořlavá látka, která se usazuje na stěnách komínu). Jarním čištěním komínů se vyhnete případným nehodám a škodám na majetku. I když máte na chatě plynový krb, komín by měl být stále čistý. Kreosot je přítomný i v plynových krbech, i když v menším množství. Do čištění se však nepouštějte sami z důvodu bezpečnosti – údržbu přenechte odborníkům.

Aktivujeme vodovodní systém

Jestliže jste na konci podzimu chatu dobře zazimovali a vypustili vodu z celého systému, nastal čas na opětovné napuštění. Předtím, než tak uděláte, zkontrolujte všechny trubky, hadice či rozvody, abyste se ujistili, že nemají žádné praskliny. „Po důkladné kontrole otevřete kohoutky na studenou vodu a nechte je otevřené. Následně otevřete hlavní ventil. Po otevření hlavního ventilu nechte několik minut téct vodu z otevřených kohoutků a potom je zavřete – takto odstraníte z trubek vzduch,“ upřesňuje Marcela Bínová.

Pokud čerpáte vodu ze studny, nezapomeňte na její kontrolu. Ideální je odebrat vzorky a nechat je analyzovat hygieniky. V případě, že zjistíte přítomnost škodlivých látek, je třeba provést kompletní dezinfekci vody, případně i vyčištění celé studny.

Zahrada – nejprve starost, potom radost

K chalupě neodmyslitelně patří zahrada, která pro mnoho z nás představuje nejlepší relax. Naplánujte si výlet do zahradního centra a obstarejte všechno potřebné pro vaši novou jarní zahradu.

Před začátkem výsadby odstraňte plevel, zryjte půdu a přidejte nové hnojivo. Na místě je také správné naplánování plodin, které chcete vysadit. Nepřetržité pěstování stejné zeleniny na jednom záhoně by totiž vedlo k postupně se zhoršující úrodě. Půda se odčerpáváním stejných živin časem unaví. S výsadbou semínek začněte už v březnu nebo dubnu.

9.3.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist