Češi stále častěji nakupují nemovitosti v zahraničí. Proč se to vyplatí?

Vysoká inflace nutí Čechy více přemýšlet o investicích a koupě nemovitosti patří k nejjistějším. Jenže díky tomu tuzemské ceny domů a bytů vyrostly do závratných výšek. A tak se Češi stále více obracejí do zahraničí a hledají zajímavé nemovitosti jinde.

shutterstock_1057053704-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Rekreační nemovitosti jsou zajímavé zejména proto, že nabízejí svým majitelům hned trojí užitek:

  • Zhodnocení investice
  • Rekreaci
  • Výnos z pronájmu

Jenže najít vhodnou chatu či chalupu v Čechách je prakticky nemožné, a tak lidé stále častěji hledají v zahraničí. Z výzkumu Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS) vyplynulo, že tímto směrem uvažuje téměř 30 % Čechů.

Důvody pro koupi zahraniční nemovitosti

V rámci Evropské unie je koupě nemovitosti stejně snadná jako doma. „Většina dotazovaných – téměř 60 % – považuje nákup zahraniční nemovitosti za alternativu k ‚české chalupě‘, která jim umožní relaxovat ve vlastním v atraktivních zahraničních lokacích. A samozřejmě je to pohledem Čechů i dobrá investice, která slibuje v delším časovém horizontu zhodnocení vložených prostředků,“ řekl Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Nejvyhledávanější destinace

Ne všude v EU je růst cen nemovitostí tak raketový jako u nás. Podle Eurostatu byl totiž zaznamenán největší meziroční nárůst cen nemovitostí v EU právě v Česku (+22,0 %). (Následuje Litva (+18,9 %), Estonsko (+17,3 %) a Nizozemsko (+16,8 %).

Dobrou zprávou je, že v oblíbených dovolenkových destinacích rostou cen nejpomaleji: na Kypru (+2,2 %), v Itálii a Španělsku (po 4,2 %).

A mezi těmi, kteří o této koupi uvažují, je největší zájem o Španělsko (42 %, z toho 24 % o pevninskou část, 12 % o Kanárské ostrovy a 6 % o Mallorcu), následované Chorvatskem (36 %) a Itálií (33 %).

Jak získat kapitál na nemovitost v zahraničí?

Ideální je mít vlastní hotovost, ale to většina lidí nesplní. Dále je možné využít peníze ze stavebního spoření. „Úvěr ze stavebního spoření nelze podle zákona použít na financování nákupu nemovitosti v zahraničí. U stavebního spoření však není omezeno, jak střadatelé s naspořenými prostředky naloží,“ uvedl Jiří Šedivý.

Další možností je hypotéka a i tady existuje několik variant:

  • O hypotéku požádáte přímo v zemi, kde nemovitost pořizujete za předpokladu, že splníte všechny podmínky banky a budete se řídit tamními zákony a poplatky. Ve většině případů dostanete nejvýš 70 % z ceny.
  • U české banky požádáte o takzvanou americkou hypotéku, která sice není vázaná na účel, ale úroky jsou vyšší než u klasické hypotéky. A ani v tomto případě nezískáte celou částku.
  • Využijete klasickou hypotéku u některého z českých poskytovatelů, ale ne všechny banky jsou k tomu přístupné, proto budete muset hledat.
15.2.2022 11:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist