Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?

Po událostech na jižní Moravě si lidé uvědomili důležitost pojištění a výrazně vzrůstá počet nově uzavřených pojistek. Jak zjistíte cenu nemovitosti, na kterou má být pojištěna? Co ohlídat ve smlouvě? A hlavně co dělat, když budete potřebovat pojistné plnění?

(Zdroj: shutterstock.com)

Stačí jen několik vteřin a můžete přijít o všechno. To jsme si v nedávné době opět připomněli. Je ale s podivem, kolik lidí na jakékoliv pojištění rezignovalo. Podle České asociace pojišťoven nemá pojištění polovina domácností a třetina rodinných domů. „Ještě v týdnu, kdy tornádo udeřilo, si u nás sjednalo pojištění majetku přes 1 129 lidí, další týden už to bylo 1 361 sjednaných smluv, což je téměř dvojnásobek oproti týdnu před tragickými událostmi,“ vypočítala mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

Statistika už ale neříká, kolik pojistek je mnoho let neaktualizovaných. Vzhledem k tomu, že ceny nemovitostí, stavebních materiálů a práce řemeslníků strmě rostou, může se stát, že starší pojistka v krajním případě pokryje pouze polovinu škody. Například, pokud jste měli dům za šest milionů pojištěný jen na tři miliony, tak při škodě za sto tisíc byste od pojišťovny dostali jen padesát tisíc korun. Proto je důležité své pojištění pravidelně aktualizovat tak, aby odpovídalo současným cenám.

Šance na nový domov

Zásadní je mít sjednané pojištění domácnosti, tedy vybavení domu či bytu, které se vyplatí také lidem žijícím v pronájmu. Pro majitele domu je pak důležité i pojištění nemovitosti, které pokrývá celou stavbu. Kromě nepojištěných domácností bývá častým problémem i podpojištění. Obecně platí, že byt máte mít pojištěný na cenu, za kterou byste si mohli pořídit podobný ve stejné kvalitě.

Pojišťovna může lidem zaplatit úplně nový domov. „Po událostech na jižní Moravě jsme zaznamenali 751 škod na majetku, autech a podnicích a téměř třetinu z nich jsme už vyřešili. Počítáme, že na škodách vyplatíme desítky milionů korun,“ podotkla Maťašeje.

Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?
Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno? (Zdroj: shutterstock.com)

Co je v základu pojištění?

Pokud si lidé pojistí dům nebo byt, jsou automaticky chránění proti většině přírodních nebezpečí. „Klienti mají domov pojištěný na základní nebezpeční, jako je požár, výbuch, pád předmětů, vichřice, kroupy, sesuv půdy, zřícení skal a lavin, tíha sněhu či námrazy, zemětřesení, náraz vozidla a další. Součástí každého pojištění je také riziko vodovodní škody. Patří sem prasklá trubka, bojler nebo únik vody z akvária, pračky a jiných zařízení,“ vysvětluje Maťašeje. Pouze povodeň, záplavu a zatečení vody je potřeba si připojistit.

Na kolik nemovitost pojistit?

U domu si volíte cenu, za kterou byste stejný dům mohli postavit znovu. Ideální by bylo nechat si ocenit majetek u znalce, ale pro sjednání pojištění většinou stačí zapátrat v inzerátech. „Na realitních webech můžete najít podobný dům nebo byt v podobné lokalitě a od toho se odrazit,“ radí Maťašeje.

Co dělat, když dojde na nejhorší?

Pro snadné vyřízení pojistky je ideální mít originál pojistné smlouvy po ruce. Proto by měl být uložený spolu s dalšími důležitými dokumenty na bezpečném místě, a to ve voděodolné schránce.

„Konkrétně nyní na jižní Moravě s naším týmem běžné věci, jako jsou čísla pojistných smluv, občanky a podobně, po lidech nechceme. Často je ani nemají, vše si navíc dokážeme dohledat sami podle rodných čísel,“ říká k aktuální situaci Petr Schütz, ředitel likvidace pojistných událostí Slavia pojišťovny, který na místě od prvních dnů po tornádu pomáhá postiženým hlásit a dokumentovat škody, a dodává: „Mnozí lidé ani nevědí, jak a kde jsou vlastně pojištěni, proto jim pomáháme i v tomto ohledu.“

Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno?
Češi se po tornádu pojišťují jako o závod. Jak sjednat pojistku, abyste dostali zaplaceno úplně všechno? (Zdroj: shutterstock.com)

Co dělat, když váš majetek skutečně zasáhne živelní katastrofa?

Vše si vyfoťte

Udělejte fotodokumentaci škod. Je jedno, zda mobilem nebo foťákem. Jde o dokumentaci, abychom mohli škodu následně posoudit. Lépe, když bude fotek více než méně. My už si vybereme.

Zamezte dodatečným škodám

Pokud je to možné, učiňte opatření k minimalizaci dalších škod. U poškozených střech (kde to má smysl) dočasné zakrytí, aby do objektu dále nezatékalo apod.

Připravte si seznam poškozeného majetku

Současně s fotodokumentací by bylo účelné pořídit i seznam poškozených věcí a případně i dokladů k nim (pokud je to možné). Samotnou likvidaci škod může urychlit uvedení pořizovacích cen a stáří poškozených věcí.

Co budete potřebovat?

  • Číslo pojistné smlouvy
  • Místo a datum vzniku škody
  • Příčinu škody (popis škodního děje)
  • Vaše identifikační údaje (pojištěného)
  • Kontaktní údaje
  • Předpokládanou výši škody

Publikováno: 15.07.2021, Autor: autor: Julie Veselá

Mohlo by vás dále zajímat

Otázky a odpovědi na téma pojištění odpovědnosti

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Lze se pojistit i pro případ, že by na dovolené mohlo dojít nešťastnou náhodou k poškození vybavené zámků nebo muzea?

Odpovědi na vaše nejčastější dotazy ohledně pojištění majetku

Jak je to s pojištěním nemovitostí? A liší se pojistka na rekreační bydlení a byt? Podívejte se na celou reportáž.

Na stavbu dorazila Markéta z Modré pyramidy, která Karlovi poradila, proč a jak Karlovu nemovitost pojistit

Karel provedl Markétu po stavbě a ukázal jí, jak stavba rychle postupuje vpřed. Zmínil se také o tom, že by rád barák nechal pojistit. Markéta mu řekla, co všechno je k pojištění domu potřeba.

Pojištění chaty

V následující reportáži si povíme něco o pojištění. Naším hostem je pan Michal Káninský.

ČTĚTE DÁLE

Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem
Měníte dodavatele plynu? Jak postupovat krok za krokem

Finance a bydlení

Změnou dodavatele můžeme ušetřit i tisíce ročně, přesto se k ní mnoho lidí zdráhá přistoupit. Bojí se složitého papírování i ztraceného času na pobočkách. Nic z toho nehrozí. Přinášíme vám rady, jak nejefektivněji změnit dodavatele krok za krokem.

České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?
České domácnosti nepatří k energeticky nejúspornějším. Kdo je horší než my a co nás stojí nejvíc?

Finance a bydlení

Ceny energií jsou jako na houpačce. Rekordní růsty střídají mírné propady, nicméně energie jsou na historických maximech a ukazuje se, že jako národ nejsme zrovna nejúspornější. Jak jsme na tom v porovnání s ostatními státy EU a co nás stojí nejvíc?

Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to
Dopřejte si nábytek, po kterém toužíte. Poradíme, jak na to

Finance a bydlení

Stěhujete se nebo jen modernizujete ložnici? Odolat krásnému nábytku může být těžké, i když si ho zrovna nemůžete dovolit. Poradíme vám, jak nákup nového nábytku po finanční stránce zvládnout.

Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte
Co všechno musí obsahovat nájemní smlouva? Na tohle nezapomeňte

Finance a bydlení

Než začnete pronajímat vaši nemovitost, měli byste si pořádně nastudovat, jak má vypadat nájemní smlouva, tím si v budoucnu můžete ušetřit nejen starosti, ale také nejrůznější komplikace. Pravidlo dvakrát měř, jednou řež v tomhle odvětví platí obzvlášť.

Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!
Majitelé, trápí vás padající sníh ze střechy? Pojistěte se!

Finance a bydlení

Bloky padajícího sněhu a odlamující se rampouchy z okrajů střech devastují nejen auta, ale mnohdy způsobují i vážné úrazy chodcům včetně malých dětí. Škody pak v těchto případech stoupají do výší i několika desítek milionů korun. Zmírnit důsledky je ale možné vhodným pojištěním. Majitelé domů mohou pro tyto případy využít pojištění odpovědnosti za škodu způsobené třetí osobě. Majitelům aut naopak pomůže havarijní pojištění.

Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí
Myslete na rizika. Pojištění domu a domácnosti se vyplatí

Finance a bydlení

Pro mnohé z nás je dům či byt symbolem klidného zázemí. Místa, kam se rádi vracíme a v těžších dnech hledáme útočiště. Aby domov plnil své funkce, investujeme do jeho zvelebování. Zapomínat bychom ale neměli na jeho ochranu vhodným pojištěním.

Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie
Stěhujete se nebo přepisujete byt či dům? Nezapomeňte přitom na energie

Finance a bydlení

Při stěhování nebo převzetí nemovitosti mívá člověk obvykle starostí nad hlavu. Správně provedený přepis energií pro něj často bývá to poslední, nač myslí. A přesto – pokud ho provedete správně, může vám v budoucnu ušetřit spoustu práce i starostí. Ovšem ne vždy jde přechod k jinému dodavateli hladce. Ve změně může bránit současná smlouva o dodávkách energií, proces ale může zkomplikovat i stávající dodavatel nebo administrativní a jiná pochybení. Na co si především dávat pozor? A co dělat, pokud nedojde ke změně dodavatele a zároveň už skončí smlouva s původním dodavatelem?

Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce
Hypoteční desatero: Jak najít a poznat dobrého hypotečního poradce

Finance a bydlení

Situace okolo hypoték je v posledních měsících tak nepřehledná, jako tomu už řadu let nebylo. Zpřísnění podmínek ČNB, rostoucí ceny nemovitostí, rekordní úrokové sazby a také velmi nepředvídatelný další vývoj. To všechno jsou důvody, proč dobří hypoteční poradci rostou na ceně. Jak ale takového poradce najít a poznat?

Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě
Pronajímáte byt? Pozor na tuhle maličkost ve smlouvě

Finance a bydlení

Pronajímáte nemovitost? Dejte pozor na to, co máte ve smlouvě i jakou smlouvu použijete. Mohlo by vás to stát nemalé peníze i problémy. Co konkrétně si dobře pohlídat? Místo a způsob doručení písemnosti. Proč?

Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?
Jak postupovat při převodu hypotéky na jinou osobu?

Finance a bydlení

Převedení hypotéky na jinou osobu popřípadě nemovitost? Ano, jde to, ale... Zjistěte, za jakých podmínek je to možné a čeho se vyvarovat.

Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány
Češi si drží svou pověst „chalupářů“ a nově utrácejí peníze také za víkendové apartmány

Finance a bydlení

Životní úroveň v ČR podle celé řady ukazatelů roste. Zprávy uvádějí, že Češi mají stále větší zájem o nadstandardní bydlení, 73 % obyvatel disponuje víkendovým bydlením typu chata či chalupa a zájem roste i o jiné nadstandardní nemovitosti.

Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?
Hypoteční desatero: Krátká vs. dlouhá. Jakou délku fixace zvolit?

Finance a bydlení

Podle odhadů budou v blízké době končit levné hypotéky zhruba 50 tisícům lidí. Pokud se řadíte mezi ně, bude vás čekat rozhodnutí, co dál. Zafixovat jen na pár let, nebo zvolit raději dlouhou fixaci? Rozhodnutí to není jednoduché, proto jsme se právě na délky fixací zaměřili v novém díle naší hypoteční poradny.