Češi neumí vybírat koupelnové baterie. Které vám ušetří nejvíce vody?

Výběr baterie nenechávejte na poslední chvíli. Design je důležitý, ale pro provoz a vaši peněženku jsou zásadní vlastnosti a živostnost baterie. S vhodně vybranou baterií můžete ušetřit až polovinu výdajů za vodu a další tisíce za ohřev.

laufen_bearbeitet_patch_4_jpg-10-1100x618.jpg Celá galerie 14 Zdroj: Laufen

Baterií existuje nespočet druhů, často jsou vybavené různými funkcemi, které se mohou potkat. Jejich účelem je jednak snížit spotřebu vody obecně a omezit spotřebu teplé vody.

Baterie podle umístění

Umístění baterie může ovlivnit vzhled a styl koupelny, ale také následnou údržbu. Rozlišujeme baterie:

  • stojánkové
  • nástěnné
  • podomítkové

Stojánkové baterie jsou nejčastěji používané, kdežto nástěnné jsou k vidění celkem zřídka. Nahradily je totiž baterie podomítkové, které jsou umístěné za stěnou a vidět zůstává jen výtok a jeho ovládání.

Z pohledu manipulace s vodovodní baterií je možné vybírat z baterií:

  • pákových
  • kohoutkových
  • dávkovacích
  • bezdotykových

Pod pojmem dávkovací baterie se skrývá tlačítko, které se stiskne a začne vytékat voda, proud se za určenou dobu sám zastaví, jak známe například z veřejných toalet.

Jak šetřit vodu

Voda je stále vzácnější a tomu odpovídá i její cena. Většina jí proteče bateriemi nebo toaletou. V obou případech lze ovlivnit množství použití.

1. Perlátor

U baterií je perlátor téměř samozřejmostí. Zajišťuje regulaci průtoku vody, zároveň u některých typů baterií díky němu lze modifikovat také směr proudu. Funguje tak, že míchá vzduch s vodou, čímž snižuje průtok. Dá se regulovat až na čtyři litry za minutu, kdežto u baterií bez použití úsporného perlátoru je průtok vody kolem dvanácti litrů za minutu. Máte-li doma tvrdou vodu, pohlídejte, aby byly baterie vyrobeny z materiálu odolného proti usazování vodního kamene.

2. Dvoupolohová kartuše

Ta funguje tak, že bateriová páka se při zvednutí zastaví v určité poloze a neumožní tak rovnou otevřít vodu na plný průtok. Pro maximální množství vody je nutné překonat odpor v páce a zvednout ji ještě výše. První poloha je pro použití přirozená a pro většinu úkonů zajišťuje dostatečné množství vody.

Ne u všech typů baterií, je ale snížení průtoku žádoucí. Smysl má u umyvadlových, potažmo kuchyňských baterií, a také u sprchových hlavic. Vanové baterie mají samozřejmě naopak průtok vysoký.

U některých baterií lze průtok vody měnit díky různým druhům perlátoru nebo v případě ručních sprch odstraněním omezovače průtoku. I tyto malé změny mohou mít velký dopad na úsporu vody.

Šetření teplé vody

1. Cold Start

Umyvadlové baterie některých značek nabízejí funkci Cold Start, která zajišťuje spuštění pouze studené vody při použití ovládací páky standardně v poloze na středu. Pro spuštění teplé vody je třeba nastavit páku vlevo. Čím více vlevo je páka, tím teplejší je tekoucí voda.

2. Termostatická baterie

Termostatická varianta baterie nabízí mnoho uživatelských výhod. První z nich je jejich rychlost a přesnost při nastavení teploty vody. Vysoce kvalitní termostatický ventil totiž zajistí okamžitou dodávku smíchané vody v požadované teplotě.

I u termostatů je kladen důraz na úsporu vody, a tak díky tlačítku je možné rozeznat, že je nastaveno 50 % průtoku. Pro nastavení vyššího množství vody je třeba tlačítko stisknout.

Tyto baterie bývají navíc vybaveny tlačítkem zamezujícím nastavení teploty na více než tělu příjemných 38 °C. Vyšší teplota je opět možná díky stisknutí tlačítka. Chytré termostaty zajišťují stálou teplotu nastavené vody i v případě, kdy na přívodu kolísá tlak studené nebo teplé vody.

Co ovlivňuje živostnost baterie?

U baterie je dobré si vždy ověřit, z jakého materiálu je vyrobena kartuše. Keramická kartuše na rozdíl od plastové je zárukou kvality a dlouhověkosti, neusazuje s v ní totiž vodní kámen.

Pro design je pak zásadní materiál a barevné provedení. Pro prostředí koupelny je velmi důležité, aby byl povrch velmi odolný. V posledních letech se výrazně začaly prosazovat vodovodní baterie v různých barevných variantách.

Nejkvalitnější barevné baterie se objevují s povrchovou úpravou PVD, což znamená Physical Vapour Deposition, v překladu fyzikální depozice z plynné fáze. Jde o to, že ve vakuu se z pevné látky odpaří mikročástečky, které se pod vysokým tlakem nanáší na syrový materiál. Tyto částečky se pak spojí přímo s hmotou, na kterou jsou aplikovány, a díky tomu perfektně pokryjí požadovaný povrch. Nejedná se tedy o fólii ani nátěr, barva je součástí kovu. To zajišťuje, že se povrchová úprava nebude loupat, odolává korozi, oděru a vysokým teplotám.

A ten vzhled? Vyberte si baterii, která ladí vašemu oku a stylu koupelny. Nejdůležitější je, aby všechny pocházely z jedné kolekce, sladění všech prvků totiž dodává prostoru na přímočaré eleganci.

4.5.2021 10:30 | autor: Julie Veselá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist