Češi jsou povrchní šetřílci. Více než kvalita je zajímá vzhled a cena

Reality, stavební práce i materiály dosáhly u nás rekordních výšin a na vlastní nemovitost dosáhne stále méně lidí. A mnozí z těch, co si mohou dovolit vlastní bydlení, jsou nuceni škrtit náklady často na úkor kvality. Jaké jsou největší nešvary Čechů při zařizování bydlení?

cesi-casto-setri-na-stavebnich-pracech-a-materialech-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Povědomí o bytovém designu se u Čechů za poslední rok zvýšilo, ale více než na kvalitu materiálů a prací se soustředí na vnější dojem, tak aby se přiblížili ideálu. Ve snaze ušetřit a dosáhnout maximálního výsledku zapomínají, co je při stavbě domu či vybavení interiéru opravdu důležité.

„Snahu o stlačení ceny nebo záměnu řešení za jeho levnější variantu vnímáme i my, ale vždy se snažíme klientům vysvětlit, že z dlouhodobého hlediska je jednorázová úspora velmi nevýhodná. Když například zvolíte nevhodné zateplení, projeví se to ve spotřebě energie, levnější materiály nebo produkty se pak zase často prodraží v dlouhodobějším horizontu, kdy se rychleji opotřebí či mají omezenější životnost a podobně,“ komentuje situaci Barbora Burešová, ze studia Mooden.

Ošizené materiály

Snaha ušetřit se tak často promítá i do volby vnitřních materiálů a interiérového vybavení. Kámen, dřevo a sklo jsou často nahrazeny jejich ochuzenou variantou nebo náhražkami. Totéž platí i pro obklady, dlažby, sanitu a vybavení domácností, kanceláří i komerčních prostor. To se promítá do kvality prostředí. Mezní pak je, když se kvůli špatnému výběru může takový interiér podepsat i na zdraví.

A to se často stává. Například vybavení dětského pokoje z nekvalitní dřevotřísky, z které vyprchává lepidlo ještě několik měsíců po zakoupení, může způsobit u vašeho dítěte různé druhy alergií či jim do budoucna založit na závažnější onemocnění. To se netýká jen dětí, ale i dospělých. Podívejte se na statistiky, jak se alergie a civilizační choroby v posledních letech rozšířily. Může za to nejen náš životní styl či jídlo, ale také to, čím si zařizujeme domácnosti.

Kvalita výrobků se zhoršuje

„Svou vinu na tom mají i výrobci a prodejci. Každým rokem se zhoršuje kvalita materiálů, které jsou k dostání na trhu, a to často způsobem, který by zákazník nečekal. Výrobek je na první pohled hezčí, vypadá lépe, ale jeho životnost je nižší. Důraz je kladen na to, aby daný kus interiéru hezky vypadal, ale bohužel dlouho nevydrží,“ říká Jakub Brandalík ze společnosti Lightway.

Není divu, že stále více lidí se obrací k minulosti a vyhledává starý nábytek, který si opravuje, protože si uvědomují, že před několika desítkami let se vyráběli věci tak, aby dlouho vydržely, a ne aby se brzy rozbily.

Hlídači kvality

Kvalitu výrobků určuje nejenom materiál, zpracování, ale i samotná výroba. Zde naopak můžeme vnímat pozitivní trend, protože mohou pomoci moderní technologie, jako je umělá inteligence.

Ta totiž dokáže zejména ve velkovýrobě identifikovat kazové produkty a zajistit, že se nedostanou ke konečnému zákazníkovi. Technologii, která dokáže rozeznat anomálie a defekty na nejrůznějších materiálech a tvarech ve výrobě, vyvinula brněnská společnost Pekat Vision.

„Náš tým vyvinul a uvedl do komerčního použití unikátní software, který dokáže pomocí umělé inteligence rozeznat očekávané i nečekané defekty na jakémkoliv povrchu a materiálu, a to bez lidského zásahu pomocí speciálních algoritmů analýzy obrazu. Dokáže tak například zajistit odhalení výrobků, které mají odchylky v rozměrech nebo další konkrétní vady u dřevěných či lakovaných produktů nebo například u dlažby, sanity apod.,“ říká Petr Šmíd, zakladatel a CEO společnosti Pekat Vision.

16.10.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist